Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

En büyük cami inşaatı durduruldu

18.01.2010 18:30
Avrupa'nın en büyük camisi olacak 'Mescid İlyas'ın inşaatı hükümet tarafından durduruldu.

İngiltere'nin başkenti Londra'da, tamamlandığında Avrupa'nın en büyük camisi olacak 'Mescid İlyas'ın inşaatı hükümet tarafından durduruldu. Karara gerekçe olarak, camiyi inşa ettiren Hindistan merkezli Tablighi (Tebliğ) cemaatinin 'aşırı radikal gruplarla bağlantısının olması' gösterildi.

Londra'da 2012 Olimpiyat Oyunları'nın yapılacağı bölgede yapımı geçtiğimiz aylara kadar süren 12 bin kişi kapasiteli caminin arazisi satışa çıkarıldı. Ancak camiyi yapan Tebliğ cemaati, inşaatın devamı için hükümete baskı yapacaklarını açıkladı. İngiltere'de faaliyet gösteren Tablighi cemaati, radikal görüşleri ve bazı terör odaklarıyla bağlantılı olmakla suçlanıyordu. Grubun El-Kaide ile de bağlantısı olduğu öne sürülmüştü.

İnşaatın durdurulması için başlatılan imza kampanyasında ise şu ana kadar 48 bin kişini imzası bulunuyor. Karardan duyduğu memnuniyeti belirten ırkçı Hristiyan Halk İttifak Partisi (Christian People's Alliance), "Cami inşa edilseydi, bu kişilere kendilerini toplu halde ifade etmede büyük bir fırsat verilecekti." açıklamasını yaptı.

Caminin kapasitesinin İngiltere'de en büyük Anglikan Klisesi'nin dört katı büyüklüğünde olması dikkat çekmişti. Tamamlanması durumunda camide aynı anda 12 bin kişi ibadet edebilecekti.

Bu haber toplam 1660 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri