Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Teğmenlere Olağanüstü Koruma

07.02.2010 13:53
'Amirallere suikast' davası 7 Mayıs'ta başlayacak. Mahkeme, 16'sı teğmen, 19 sanığın güvenliğini üst düzeyde sağlayacak...

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Emekli Oramiral Metin Ataç ile dönemin Donanma Komutanı şimdiki Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'e suikast düzenleneceği iddiasıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan'ın hazırladığı iddianame, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından onaylandı. İddianamenin kabulüyle açılan davanın 16'sı teğmen biri albay, ikisi sivil 19 sanığı var. Savcı tarafından gönderilen iddianameyi inceleyen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederek bir tensip tutanağı ile duruşmalar için gün verdi. Mahkemenin tensip tutanağına göre sanık sayısının çok olması nedeniyle ilk celse 3 gün sürecek. İlk celse için 7, 14 ve 17 Mayıs 2010 tarihleri belirlendi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi hazırladığı tensip tutanağında, daha önce örneğine rastlanmamış ilginç bir karar aldı. Mahkeme 7 Mayıs'ta başlayacak olan duruşma sırasında ve sanıkların getirilip götürülüşleri esnasında 'çok sıkı' önlemlerinin alınması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılmasına karar verdi. 

TAŞKINLIK ÇIKMASIN 
İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tensip tutanağında şunlar yazıldı:
'İş bu dava ile ilgili olarak gerek sanık sayısının fazlalığı ve dosya içeriği ile isnat edilen suçların mahiyetine göre bu dava dosyaları ile ilgili duruşmaların 07/05/2010-14/05/2010 ve 17.05.2010 tarihleri itibarıyla duruşmaları yapılacağından gerek bu dosyada tutuklu sanıkların 3 gün boyunca cezaevinden duruşmalara getirilmeleri sırasında ve gerekse duruşmaların yapılacağı Beşiktaş İstanbul Adliyesi'nde ve ayrıca bu adliyenin çevresinde tutuklu sanıklar ve ayrıca aynı duruşmalara gelecek diğer tutuksuz sanıklarla ilgili olarak bütün sanıkların güvenliklerini tehlikeye sokabilecek hareketlere karşı ve yine adliye çevresinde bazı gösterilere ve taşkınlıklara karşı çok sıkı güvenlik önlemlerinin aldırılmasına, bu hususta gereğinin takdiri için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılmasına oy birliğiyle karar verildi.'

ERGENEKON VE POYRAZKÖY'DE İSTENMEDİ
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti davası ile Ergenekon ve Poyrazköy iddianamelerinin ardından hazırlanan tensip tutanaklarında daha önce böyle bir karara yer verilmemişti.  Duruşmalara 3 ay olmasına rağmen mahkemenin teğmenleri korumak için olağanüstü güvenlik istemesi olası intiharlara ve saldırılara karşı önlem olarak yorumlandı. Cumhuriyet Savcılığı'nın mahkemenin talebi doğrultusunda İstihbarat ve Terör şubelerini harekete geçirmesi bekleniyor.

7 MAYIS'A DİKKAT!
İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 'Amirallere Suikast' iddianamesini kabul ettikten sonra, duruşma günlerini belirlediği tensip tutanağında davanın görüleceği tarihlerde çıkabilecek olaylara karşı üç ay önceden uyarıda bulundu.

Bu haber toplam 830 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri