Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Tek Adımda Yatırım Bürosu' kuruluyor

03 Haziran 2008 / 10:18
Başbakan Erdoğan tarafından yayınlanan genelge uyarınca, ülke genelinde yatırım yapmak isteyen girişimcilerin sorunlarını kısa yoldan yerinde çözmek amacıyla, valilikler bünyesinde birer "Tek Adımda Yatırım Bürosu" kurulacak. Bürolar iki ay içinde faaliy
Hükümet, yatırım eğilimini harekete geçirmek, bürokrasiyi azaltarak yatırımları hızlandırmak amacıyla valileri devreye sokuyor. Valilikler bünyesinde kurulacak "Tek Adımda Yatırım" büroları yatırım yapmak isteyen girişimcilerin sorunlarını yerinde çözerek, yatırımların hızlandırılmasında etkin görev alacak. Söz konusu bürolar iki ay içinde faaliyete geçirilecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan genelgede "Tek Adımda Yatırım Büroları"nın oluşturulması gereği bildirilirken, şöyle denildi:

"Ülke genelinde faaliyet gösteren sanayi kuruluşları ile yatırım yapmak isteyen müteşebbislerin kamu kurum ve kuruluşlarında karşılaştıkları sorunların kısa yoldan mahallinde çözülebilmesi amacıyla, sanayiciler ve girişimcilerin sorunlarını dinlemek, gerektiğinde ilgili kurumlarla irtibata geçerek çözüm üretmek, girişimcilere yönelik bilgilendirme, rehberlik ve bölgede bulunan cazip yatırım alanları konusunda tanıtıcı faaliyetlerde bulunmak üzere, valilikler bünyesinde "Tek Adımda Yatırım Bürosu' oluşturulması uygun görülmüştür."-İŞE "DERHAL" BAŞLANACAKGenelge uyarınca, söz konusu bürolarda valiler tarafından belirlenecek yönetici bir personel ile ilin yatırım kapasitesine göre yeterli sayıda yardımcı personel görevlendirilecek, bürolarla ilgili tanıtım faaliyetlerine "derhal" başlanarak, adres, telefon, faks ve e-posta adresleri ilgililerin rahatça ulaşabileceği yayın organları ile ilan edilecek.

Tek adımda yatırım büroları genelgenin yayımından itibaren iki ay içinde faaliyete geçirilecek, kuruluşa ilişkin bilgiler ile çalışmalarıyla ilgili faaliyet raporları üçer aylık dönemler halinde Başbakanlık ilgili kuruluşu Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığına gönderilecek.

Genelgede, Tek Adımda Yatırım Bürosu uygulamasının en kısa sürede yaşama geçirilmesi konusunda valiliklere tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca gereken destek ve yardımın sağlanması istendi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1074 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri