Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tek teklifi Türk-Rus ortaklığı verdi

25 Eylül 2008 / 10:02
Mersin-Akkuyu'da kurulması planlanan Türkiye'nin ilk nükleer santral inşaatı ve işletimi için açılan ihaleye tek teklif Rus-Türk ortaklığından geldi.
Mersin-Akkuyu'da kurulması planlanan Türkiye'nin ilk nükleer santral inşaatı ve işletimi için açılan ihaleye tek teklif Rus-Türk ortaklığı Atomstroyexport-Inter Rao-Park Teknik Ortak Girişim Grubundan (OGG) geldi.

İhaleye 6 şirketten zarf gelirken, 5 firmanın zarfından teşekkür yazısı çıktı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Türkiye Elektrik Ticaret Anonim Şirketi (TETAŞ) tarafından yapılan ihalede, Atomstroyexport-Inter Rao-Park Teknik OGG (Rusya-Türkiye), AECL Atomic Energy Of Canada Limited (Kanada), Suez Tractebel (Fransa-Belçika), Unit Investment N.V. (Hollanda), Hattat Holding-Hema Ortak Girişim Grubu (Türkiye), Ak Enerji (Türkiye) şirketleri zarf sundular. Rus-Türk grubu Atomstroyexport-Inter Rao-Park Teknik OGG ihaleye teklif verirken, diğer firmaların teklif vermeyerek teşekkür ettiği görüldü.


Kapalı teklif usulüyle yapılan ihalede teklif veren grubun ikinci zarfı, yani Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ölçütlerine uygunluk belgeleri TAEK'e gönderilecek. TAEK, daha önceden belirlediği teknoloji ölçütlerine göre 15 gün içinde teklifi değerlendirecek.


TAEK'in ikinci zarfta yapacağı değerlendirmenin ardından teklif uygun bulunursa üçüncü zarf açılacak. Fiyat teklifi Bakanlar Kurulu'nun onayına sunulacak.


Kamu, santralı kuracak ve işletecek şirkete 15 yılı aşmamak koşuluyla ürettiği elektriğe alım garantisi verecek. İhale için 13 yerli ve yabancı firma şartname almıştı.
Kaynak:
Bu haber toplam 824 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri