Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Geleceğin 5 teknoloji efsanesi

26.10.2010 12:35
Dünya bundan 10 yıl ya da 40 yıl sonra nasıl görünecek? Küresel ısınmayı yenebilecek miyiz?

Robotlar bizimle arkadaş olacak mı? Peki geleceğin teknolojisi hakkındaki popüler olan fikirlerin ne kadar gerçek ya da ne kadar ilginç olduğunu biliyor musunuz?

HowStuffWorks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte geleceğin teknolojileriyle ilgili 5 efsane:


1. İklim değişikliğini durdurabiliriz: İklim değişikliği kaçınılmaz mı?
Birçok bilim adamı arasındaki görüş birliği bu. Dünyanın en çok tanınan iklim bilimcileri, insanoğlunun zaten dönüşü olmayan ünlü noktayı geçtiğini söylüyor. 2007 yılında 2 binden fazla bilim adamı bir araya geldi ve küresel sıcaklıkların 2001 yılında arttığını duyurdular. Halen, iklim değişikliğinin etkilerini görüyoruz. Bu etkilerin yüz milyonlarca insan için çok ciddi olması bekleniyor. Bu günden itibaren daha fazla sera gazı üretmezsek, yüzyılın ortalarına kadar sıcaklıklar artmaya devam edecek. Çünkü yayılan karbon dioksit gazı atmosferde 50 yıl veya daha fazla kalabiliyor.

2. Robotlar arkadaşlarımız olacak:
Gelecekte insan kontrolü olmadan makineler kendilerini kopyalayabilecekler mi? Kendi kendine giden arabalara sahip olabilecek miyiz? Günümüzde bazı arabalar kendisi park edebiliyor ya da sürücünün karşı şeride geçmesini önleyebiliyor. fakat, daha da ötesi olabilir mi? Günümüzde iRobot'un çıkardığı yer süpürme robotu Roomba, evin istenen her köşesine giderek halı, parke, seramik ayırmadan tam bir temizlik yapıyor, mobilyaları ve yerdeki sabit cisimleri algılayarak yavaşça dokunup yön değiştirerek en yakından temizleyen ileri teknolojilerle üretilmiştir. 2009 yılında bilgisayar bilimciler, robot bilimciler ile diğer araştırmacılar ve uzmanlar bilgi çalmak veya gerçek insanları taklit etmek için yapay zeka gibi gelecek nesil teknolojinin avantajlarından yararlanmanın ne kadar etik olduğunu tartıştılar. Bu konularla ilgilenmenin henüz erken olduğuna değindiler.

3. Moore Yasası, her zaman doğru kalacak:
Söylendiği 1965'ten beri mikroişlemci üreticilerinin en önemli yol haritalarından birini oluşturan Moore Yasası uzmanlara göre 20nm sınırı aşıldığında tarihe karışacak. Intel'in kurucularından Gordon Moore 1965'te bir dergiye verdiği röportajda bilgisayar işlemcilerinde her 18 ayda bir transistor sayısının ikiye katlanacağını söylemişti. Daha sonra süreyi iki sene olarak düzelten Moore'un bu sözü işlemci üreticileri arasında Moore Yasası olarak kalmıştı.

Ancak, çeşitli bilgisayar uzmanları Moore Yasası'nın 20 yıldan daha fazla sürmeyeceğini iddia ediyorlar. Çünkü, transistörler küçüldükçe çiplerin üretimi çok daha pahalı olacak. Bir analist 2014 yılına kadar transistörlerin 20 nm büyüklüğünde olacağını tahmin ettiğini söyledi. Ancak bu büyüklükte bir çipin üretimi seri üretim için çok pahalı olur. 2009 yazı itibariyle, 22 nm çip yapmak için sadece Samsung ve Intel firmaları bu işe para yatırdı.

4. Teknolojik tekillilik yaklaşımı: Bazı fütüristler 2030 yılına kadar tekilliliğin içine gireceğimizi söylüyorlar. Makineler insanları zeka bakımından geride bırakacak ve gezegenin baskın türleri olarak kendi yeni ve akıllı makinelerini oluşturacaklar. Ancak bazı yazarlar ve akademisyenler de bunların bilim kurgu senaryoları olduğunu söylüyorlar.

5. Çok yakında uçan arabalarımız olacak:
Uçan araba fikri yıllardır tahmin ediliyor. Muhtemelen uçan araba prototiplerinin videlorını görmüşsünüzdür. Fakat, ilk "autoplane", 1917 yılında duyuruldu ve birçok benzer çaba bunu takip etti. Henry Ford uçan arabanın 1940 yılında geleceğini tahmin etmişti. Bugüne kadar sayısız yanlış alarm verildi. 21. yüzyılda on yılı devirdik ancak halen uçan arabaya yaklaşamadık. Çünkü fonlar kesildi, NASA "Kişisel Hava Aracı" oluşturmak için mucitlerin icatlar yapmasını yasakladı. Bu nedenle uçan arabanın benimsenmesi için daha çok yıllar var.

Ancak, geçenlerde trafik sıkışıklığını sona erdirmek için 90 yıldan beri kurulan uçan otomobil hayali gerçek oldu. Otomobil benziniyle çalışan "The Terrafugia Transition" isimli araç normal bir yoldan havalanan dünyanın ilk uçan otomobili oldu. Kanatları iki parçalı olarak katlanabilen Terrafugia, istenildiğinde normal bir otomobil gibi kullanılıyor. Normal yolda giderken tek bir düğmeye basılarak kanatları uçuş pozisyonuna getiriliyor. Ancak bu aracı kullanmak için sürücü ehliyetinin yanında pilot ehliyetine de sahip olmak gerekiyor. 2011 yılından sonra trafiğe çıkması düşünülen aracın fiyatı ise 200 bin dolar.

HowStuffWorks

Bu haber toplam 2436 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri