Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Teknolojik medreselere Hindu ilgisi

21 Ocak 2009 / 16:20
Hindistan’ın doğu eyaletlerinden Batı Bengal’deki Hindu öğrenciler, medreselere büyük ilgi gösteriyor.
Hindistan’ın doğu eyaletindeki Batı Bengal’deki Hindular, medreselere ilgi göstermekle kalmıyor aynı zamanda bunlardan 4’ünde sayıları Müslümanlardan bile fazla.

Hindistan’ın haber portallarından sify.com’a konuşan Batı Bengal Medrese Eğitimi Başkanı, Sohrab Hüseyin, “Bu enstitülerde Hindu öğrencilerin oranı yüzde 57’den yüzde 64’e kadar değişiyor” dedi.

İslami okullarla ilgili basmakalıpları reddeden Hüseyin şunları söyledi: “Öğrencilerimize medreselerde sadece İslam’la ilgili konuları öğretiyoruz diye bir şey yok. Zaman değişiyor, tabii biz de. Şimdilerde bilime ve teknolojiye dinden daha fazla ağırlık veriyoruz”.

Medreseler, modern eğitim araç ve gereçleriyle donatılıyor. “Halihazırda 42 medresede bilgisayar laboratuarları var, bu sayıyı 2009’da 100’e çıkaracağız” diyen Hüseyin, “100 medreseden fazlası sadece terzilikle ilgili değil mobil uygulamalar üzerine de meslek eğitimler veriyor” sözüyle açıklıyor.

Tüm bu medreselerdeki Müslüman olmayan öğrencileri oranı yüzde 17. Ayrıca öğretmenlerin de yüzde 11’i farklı dinden.

Neden olmasın?

Hüseyin, medreselerin öğrencilerin ve velilerin güveninin kazanmayı başardığını belirterek, “Öğrenciler buraya farklı davranılmayacaklarını bilerek geliyorlar. Tüm öğrencilere eşit davranılıyor. Medreselerde dini bir baskı yok” diyor.

Kasba medreselerin başkanı Gülüm Mustafa, “Bana biri neden Hindu öğrenciler medreselerde diye soran birine, Neden olmasın diye cevap veriyor. İster okul olsun ister medrese verilen sonuçta eğitim” diye anlatıyor.

Hindu yardımcı öğretmen Bibhas Chandra Ghorui, medreselerin uygun fiyatlarının da öğrencileri çektiğini belirterek, “Medresenin 1 km etrafında 7 okul var. Fakat insanlar çocuklarını buraya gönderiyorlar. Medresenin fiyatı genel okulların 3’te 1’i kadar” diye açıklıyor.

Ghorui, ayrıca bir Müslüman öğrenci Hindu dini öğretilerini çalışabildiğini ve bu yüzden de dini tolerans açısından bir Hindu’nun İslam’ı ve Arapçayı öğrenmesinin yadırganmaması gerektiğini belirtiyor.


Kaynak:
Bu haber toplam 760 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri