Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tekstilde adım adım göçüş tablosu

05 Eylül 2008 / 23:38
Tekstil sektöründe kaçış sürüyor. Sektörün yaşadığı kan kaybı trajik boyuta ulaştı. Kimi kapıya kilit vuruyor, kimi fabrikayı taşıyor, kimi işçi çıkarıyor.
"Tekstilden vazgeçelim mi, Vazgeçmeyelim mi?" tartışmları süre dursun, sektörün yaşadığı kan kaybı trajik bir boyuta vardı. Kimi fabrikasını kapatıyor, kimi üretimini başka ülkeye taşıyor, kimi ise işçisini çıkarıyor.... Ekoyol-Özel

Dinçer GÖKÇE'nin haberi

Tekstil sektöründeki son kötü haber Bursalı Sönmez Tekstil'den geldi. Bursa Sanayi ve Ticaret Odası Celal Sönmez'in sahip olduğu Sönmez Filament de üretimine 6 Ekim'e kadar ara verdi. Çin rekabeti ve yüksek enerji maliyetleri dünyanın en büyük sentetik iplik ve elyaf üreticilerinden Türkiye'yi vurdu. Sönmez Tekstil'den önce Sancak Tül, Sifaş, Polylen de üretimlerini durdurma kararı almışlardı. Sentetik alanında Sabancı'lara ait Korteks dışında üretici kalmadı.

Artık sektörün en köklü firmaları bile yüksek faiz-düşük kur politikası, yüksek SSK primleri ve enerji maliyetleri yüzünden ayakta durmakta zorlanıyor. Kimi işini küçültüyor, kimi sektör değiştiriyor kimi de iç ve dış pazarlarını kaybetmemek için cazip yatırım ortamı sunan ülkelere yatırım kararı alıyor.

Son dönemlerde ayakta duramayan tekstil devlerinden kimi yıllardır sürdürdüğü faaliyetini duruduruken kimi de yatırımlarını Mısır, Özbekistan, Bulgaristan gibi görece daha maliyet avantajlı ülkelere taşıdı. Tekstil sektöründe en büyük kan kaybının ise iplik üreticilerinde olduğu görülüyor.

İplikte Avrupa ikincisiydik ama

Dünyanın ikinci, Avrupa'nın ise en büyük kapasitesine sahip Türkiye iplik sanayinde alarm zilleri çalıyor. Döviz kurlarına bağlı artan olarak artan ithalat, artan maliyetler ve dünyadaki değişime ayak uydurulamaması nedeniyle tarihinin en büyük krizini yaşayan iplik sektöründe faaliyet gösteren 350 fabrikanın 160'a yakını ya kepenk indirdi ya da üretimine ara verdi. Tekstilin bir diğer kalesi Adıyaman da iplikte yaşanan krizinden nasibini aldı. Bölgenin lider kuruluşlarından Sanko Holding, Adıyaman'da toplamda 250 milyon euro değerindeki iki pamuk ipliği fabrikasından birini yüzde 80 oranında kapatırken diğer fabrikasındaki 600 işçinin yarısını da yıllık izne çıkardı. Sanko Antep'teki iki fabrikasından birini de geçen yıl kapatmıştı.

İhracat da giderek azalıyor

İplik sektörü, 2006 yılında 351.7 milyon dolarlık ihracat yaparken, bu rakam 2007 yılında 319.8 milyon dolara geriledi. En çok ihracat yapılan ülkelerin başında 47.2 milyon dolarla İtalya gelirken, ihracatçılar Hindistan ve Pakistan'ın sektörlerini koruyan yapıdaki devlet destekli sübvansiyonları karşısında rekabet edemiyorlar.

İL İL KAPANAN İPLİK FABRİKALARI

www.ekoyol.com

Bu haber toplam 796 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri