Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Acillerin ortak nosu 112

18 Şubat 2009 / 21:15
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, önümüzdeki aylarda acil yardım kurumları ile ilgili uygulamaya konacak yeni düzenleme hakkında açıklamalarda bulundu.
Seçim Güvenliği Toplantısı için Kayseri'ye gelen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, önümüzdeki aylarda acil yardım kurumlarının tek bir hat üzerinden yönlendirilmesini sağlayacak projenin ilk etap çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.

Bakan Beşir Atalay ve beraberindeki protokol, Seçim Güvenliği Toplantısı'nın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile birlikte Kadir Has Şehir Stadyumu'nu gezdi. Başkan Özhaseki'den stadın son durumu ve özellikleri hakkında bilgiler alan Atalay, stadı çok beğendiğini söyledi. Ardından heyet, stadum incelemesinin ardından Raylı Sistem aracıyla şehir merkezine kadar geldi.

Raylı Sitema Araca içinde yaptığı açıklamada Başkan Özhaseki'ye çalışmalarından dolayı teşekkür eden Atalay, diğer illerin Kayseri'ye gıpta ile baktığını ifade etti. Atalay, "Kayseri'nin görünürde zaten trafik sıkıntısı yok. Fakat raylı sistem trafikte kolaylık ve rahatlık sağlayacak. Stadyum ve raylı sitem aracı da Kayseri'ye hayırlı olsun. Özelliklede stadyum Türkiye'nin en özellikli stadyumlarından bir tanesi konumda. Kayseri hep ilkleri ortaya koyuyor. Kayseri'deki kurum ve kuruluşlar arasındaki birlik ve dayanışma başarıyı getiriyor. Kayseri bu yönden çok şanslı bir şehir" dedi.

Bakan Atalay, Raylı Sistem aracıyla Cumhuriyet Meydanına gelmesinin ardından beraberindeki heyetle Kayseri Emniyet Müdürlüğü'ne geçti. Bakan Atalay, burada Emniyet Müdürlüğü tarafından yaptırılan Kent Güvenliği Sistemi Merkezi'nin açılışını yaptı. Son 1 yılda Türkiye'nin büyük şehirlerinde MOBESE güvenlik sistemi ile ilgili çalışmalar yaptıklarını kaydeden Atalay, "Bu konuda önemli açılımlar gerçekleştirdik. Bu çerçevede 2008 yılında ortak yapılan valiler toplantısında, Türkiye'deki büyük il ve ilçelerde bu sistem yaygınlaştırılması yönünde karar aldık. Bu sistemin yanı sıra 30 ilçede daha çalışır duruma getirdiklerini belirtti. Bu sistem, vatandaş güvenle yaşaması için yapılıyor" diye konuştu.

Atalay, Mobese sistemin yapılmasında emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'ye plaket ederek, Emniyet Müdürlüğü şeref defterini imzaladı.

"ACİL YARDIM KURUMLARININ YENİ NUMARASI 112 OLACAK"

Kayseri Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Merkezi'nin açılış kurdelesini kesen Atalay, ardından görevlilerden bilgi aldı. Atalay, önümüzdeki dönemde acil yardım kurumlarının tek bir hat üzerinden yönlendirilmesini sağlayacak projenin ilk etabını devreye sokacaklarını kaydetti. Atalay, "Bu kapsamda itfaiye, polis imdat ve acil servis gibi önemli hatları, 112 numaralı hat üzerinden yönlendirilecek. Bu kapsamda pilot il olarak Isparta ve Antalya'yı seçtik. Çalışma, başarı ile yürütülüyor. Çok kısa bir süre sonra bu sistemin Türkiye genelinde hizmete girecek"
Kaynak:
Bu haber toplam 1108 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri