Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu mesaja kesinlikle cevap vermeyin!

10.10.2009 12:15
Kontör dolandırıcılarının son numarası, Pepsi'nin düzenlediği "Yaşatır Seni" kampanyası oldu.
Reklam filminde oynayan Seda Sayan'ın adını kullanan kimliği belirsiz kişiler, vatandaşlara kısa mesaj yollayıp ödül kazandığını söyleyerek dolandırıcılık yapıyor.

Daha önce kendilerini albay, başkomiser veya savcı olarak tanıtıp vatandaşları korkutarak kontör çalan ve satan dolandırıcılar, bu yöntemin öğrenilmesinden sonra taktik değiştirdi. Artık gündemi takip eden bu kişiler, büyük firmaların kampanyaları ve reklamlarını kullanarak vatandaşları kandırıyor.

İzmir'de boyacılık yapan Recep Yılmaz'ın (34) telefonuna, kısa bir süre önce "531 468 74 42" numaralı hattan bir mesaj geldi. Mesajda, "Değerli abonemiz, Pepsi yaşatır seni +5757 kampanyası başlattığı cep çekiliş sonucu hattınız 10 bin TL para ödülü kazanmıştır. Bilgi işlem için 0531 468 74 42 arayınız. Turkcell ve Vodafone merkezleri Seda Sayan." ifadelerini gören Yılmaz önce sevindi. Verilen numarayı arayan Yılmaz, kendisinden kontör istenince durumdan şüphelenerek bir dolandırıcılık olduğunu anladı.

Cep telefonlarına gönderilen bir mesajla şahsa önce para kazandığı bildiriliyor. Numarayı arayıp kazandığı ikramiyeyi nasıl alacağını sorarsa tezgah işlemeye başlıyor. Telefon, "İyi günler, Turkcell firmasına hoş geldiniz. Ben Arif. Nasıl yardımcı olabilirim?" denerek açılıyor. İlk olarak konuyla ilgili kimseye bilgi aktarılmaması, aksi takdirde hesaba yatırılacak paranın başkaları tarafından internete girerek ele geçirilebileceği uyarısı yapılıyor. Böylece dolandırıldığını kimseye söylememesi garantilenmiş oluyor. Kimlik bilgileri verildiğinde, hattın ikramiye kazandığı belirtiliyor. Paranın nasıl alınacağı sorulunca ise bir bankaya adına hesap açılarak yatırılacağı söyleniyor. Parayı alabilmek için de öncelikle dört adet 250 kontör alınıp şifrelerinin dolandırıcılara gönderilmesi gerekiyor. Cep telefonuna bu tür mesajlardan gelenlerin sayısı hiç de az değil. Dolandırıcılar, hedef seçtikleri numaraların peşini hemen bırakmıyor. Bazılarına aynı mesajın yedi defa yollandığı olmuş.

Emniyet Genel Müdürlüğü, bir süre önce cep telefonu abonelerini bu konuda SMS göndererek uyarmıştı. "www.pepsiyasatirseni.com" sitesi de ana sayfasında bu konuda bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Adresinize taahhütlü posta kanalıyla evrak gelmediği takdirde lütfen üçüncü kişiler tarafından verilen bilgiler doğrultusunda hiçbir işlem yapmayınız. Cep telefonunuzdan sizi arayarak ya da SMS göndererek ikramiye kazandığınızı söyleyip kontör yükleme veya nakit para tarzı taleplerde bulunanlara itibar etmeyiniz." denildi. Ayrıca söz konusu kampanyanın 30 Eylül 2009'da sona erdiği de hatırladıldı
Bu haber toplam 2314 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri