Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Telekom arzı cesaret verdi

16 Mayıs 2008 / 09:56
Telekom'un halka arzı piyasaya cesaret verdi.

Türk Telekom'un halka arzının başarıyla gerçekleşmesi global kriz yüzünden halka arzı erteleyen Kuveyt Türk'ü cesaretlendirdi. Genel Müdür Ufuk Uyan, 'Yönetim Kurulu, haziranda halk arzı yeniden görüşebilir' dedi

Dünyada ekonomik krizin derinleştiği içeride ise siyasi belirsizliğin hakim olduğu bir dönemde yapılan Türk Telekom halka arzının başarılı bir şekilde sonuçlanması, Kuveyt Türk Katılım Bankası'nı harekete geçirdi. Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, daha önce ertelenen halka arzın haziran ayında yeniden görüşülebileceğini söyledi.

ŞUBE SAYISI ARTTI

Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin (TKBB) 7. Olağan Genel Kurulu öncesi "Katılım Bankalarının Türk Bankacılık Sektöründeki Konumu" konulu toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan TKBB Başkanı Ünal Kabaca, 2007'de aktif toplamlarını 5,7 milyar YTL artırarak 19,4 milyar YTL'ye yükselttiklerini belirtti. Geçtiğimiz yıl toplam şube sayısını 422'ye, istihdam edilen personel sayısını da 2 bin 100 kişi artırarak 9 bin 215'e yükselttiklerini belirten Kabaca, katılım bankalarının Türkiye'deki mevduat pastasından aldıkları payın yüzde 3,65'ten 4,19'a yükseldiğini bildirdi. Kabaca katılım bankalarının 2016'lara gelindiğinde aktif toplamında yüzde 10 gibi bir pay hedeflediğini vurguladı.

SERMAYE ARTIŞI ENGELİ

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan da ilk çeyrekte halka arzı planlamalarına karşın, global piyasalardaki gelişmeler nedeniyle bunu erteleme kararı aldıklarını söyledi. Uyan, "Türk Telekom'un halka arzının başarılı olduğunu gördük. Yönetim kurulumuz haziran ya da temmuz ayında bunu tekrar değerlendirecek" dedi.

Kuveyt Türk'ün hakim ortağı Kuveyt Finans Kurumu'nun ertelenen halka arzdan beklenen parayı, sermaye artışı olarak bankaya ilave ettiğini hatırlatan Uyan, '40 milyon YTL'si geçen yılın kârından, 200 milyon YTL'si de Kuveyt Finans Kurumu'ndan olmak üzere 240 milyon YTL sermaye artışı oldu. Bu sermaye artışı halka arz yapılması önünde bir engel teşkil etmiyor ama bu konuda karar verme hakkı yönetim kuruluna aittir' dedi.

Yeni başkan Yunus Nacar

İki yılda bir yapılan Genel Kurul'da, TKBB'nin yeni başkanı seçiliyor. Başkanlık görevi her Genel Kurul'da farklı bir bankanın Genel Müdürü'ne veriliyor. Daha önce Albaraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz, Kuveyt Türk Genel Müdürü Uyan ve son olarak Bank Asya Genel Müdürü Ünal Kabaca'nın yürüttüğü göreve bu dönem Türkiye Finans Genel Müdürü Yunus Nacar getirildi.

Yeni Şafak - Yılmaz Yıldız

Bu haber toplam 822 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri