Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Telekulakta şok isimler

22.10.2009 14:58
Erdoğan’dan Talat’a, bakanlar ve belediye başkanlarından ABD’li yetkililere kadar onlarca kişi gizlice dinlenmiş.
Aydınlık dergisinde ele geçen CD’lerde, Başbakan Erdoğan’dan KKTC Cumhurbaşkanı Talat’a, bakanlar ve belediye başkanlarından ABD’li yetkililere kadar onlarca kişiye ait konuşma kaydı var. 1999-2004 dönemine ait konuşmaları kimin kaydettiği ise henüz netleşmedi

Milliyet'in haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, dönemin KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat’la yaptığı telefon görüşmesinin kayıtlarının Aydınlık dergisinde yayımlanmasının ardından başlatılan adli soruşturma sürüyor.
Soruşturma kapsamında, dergide yapılan aramada ele geçirilen ses kayıtlarının tasnifi büyük ölçüde tamamlandı.
İncelemeler sonunda, Erdoğan’ın Talat’ın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yakın dostu işadamı Remzi Gür ve avukat Münci İnci ile yaptığı görüşmelerin de kayda alınarak saklandığı ortaya çıktı.

Başbakan olmadan öncesi de var

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların talimatı sonrasında yapılan aramalar çerçevesinde Aydınlık dergisinin merkezinde bazı telefon görüşmelerine ait ses kayıtlarının yer aldığı CD’ler ele geçirildi. İstanbul Emniyeti’nce yapılan teknik çalışmalar sonrasında, ses kayıtlarının içinde, Erdoğan, danışmanı Cüneyd Zapsu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e ait telefon görüşmeleri olduğu anlaşıldı.
Kayıtlar üzerinde başlatılan detay sorgulamaları, Erdoğan’ın, başbakan olmadan önceki bazı görüşmelerinin bile kayda alındığı ortaya koydu. Kayıtlar arasında, Erdoğan’ın başbakan olmadan önce ziyaret ettiği, Özal ailesinin eski avukatı, TÜSİAD eski İstişare Konseyi üyesi ve Yeni Yüzler Partisi Genel Başkanı Münci İnci ile yaptığı görüşmenin de bulunduğu öğrenildi.
1999-2004 arasındaki dönemde yapıldığı anlaşılan telefon kayıtları arasında, Erdoğan’ın dönemin KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat’ın yanı sıra, Kadir Topbaş ve Remzi Gür’le yaptığı telefon görüşmelerinin bulunduğu tespit edildi.
Erdoğan’a ait olduğu ifade edilen 6 ses kaydının da çözülmeye çalışıldığı öğrenildi.

İşte CD’lerde yer alanlar

- Tayyip Erdoğan
- Cemil Çiçek
- Ali Babacan
- Hilmi Güler
- Egemen Bağış
- Mehmet Ali Talat
- Kadir Topbaş
- Melih Gökçek
- Remzi Gür (İşadamı)
- Münci İnci (Avukat)
- Cüneyd Zapsu
- Alvaro De Soto (BM Kıbrıs?Özel Temsilcisi)
- John Hanford (ABD Dışişleri yetkilisi)
- Bülent Alirıza (CSIS Türkiye Temsilcisi)
- Yalçın Balcı
- Murat Yetkin (Gazeteci)
- Serdar Denktaş
- Hakan Aygün (Gazeteci)

Ergenekon şüphesi

Kaynaklar, ele geçirilen telefon görüşmelerine ait ses kayıtlarıyla Ergenekon soruşturmasında adı geçen bazı şüphelilerin bağlantısı olabileceğini kaydetti. Özellikle tutuklu sanıklardan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün üzerinde durulduğu bildirildi. Tutuklu sanıklardan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek’in de özel dinleme ekibi kurduğu iddiaları gündeme gelmişti.

Zapsu’nun kayıtları

lErdoğan’ın danışmanı Zapsu’nun eski BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto ile yaptığı görüşmelerin kayıtlarının yanında, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi John Hanford, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (CSIS) Türkiye Direktörü Bülent Alirıza, Doğan Holding üst düzey yöneticisi Yalçın Balcı, gazeteci Murat Yetkin, dönemin Devlet Bakanı Ali Babacan, Serdar Denktaş’la yaptığı görüşmelere ait ses kayıtları elde edildi.

Fişleme kayıtlar

Yine Aydınlık’taki aramalarda büyük bölümü Yargıtay’da görev yapan hâkimlere ait fişleme kayıtlarının bulunduğu öğrenildi. Birçok hâkimle ilgili olarak, “siyasi görüşleri ve yakınlık kurdukları siyasilerle” ilgili değerlendirmelerin yer aldığı fişlemelerle birlikte, hâkimlerin telefon görüşmelerine ilişkin döküm tutanakları da elde edildi.

Melih Gökçek ve Bağış da var

Aramalarda, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Cemil Çiçek’le Adalet Bakanı olmadan önceki dönemde, Hilmi Güler’le de Enerji Bakanı olmadan önceki dönemde yaptığı görüşmelerin yanı sıra gazeteci Hakan Aygün’le yaptığı görüşmelere ait ses kayıtlarının da bulunduğu öğrenildi. Devam eden ses kayıtları çözümü çalışmaları çerçevesinde halen Devlet Bakanı ve Başmüzakereci olan Egemen Bağış’ın da geçmişte yaptığı bazı görüşmelere ait kayıtların bulunduğu öğrenildi.Bu haber toplam 1260 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri