Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Televizyon acıyı cılızlaştırıyor

05 Temmuz 2008 / 10:19
'Kürt sorunu'nun tartışıldığı Abant Platformu'nda konuşan Doç. Kemal Sayar, ekranlarda izlenen savaş görüntülerinin insanların yaşadığı acıyı cılızlaştırdığını söyledi.
Kürt sorununda “Barışı ve geleceği birlikte aramak” konusunu tartışan Abant Platformu’nun ikinci gününde “Geçmişin muhasebesi” yapıldı.

Başkanlığını Prof. Mehmet Altan’ın yaptığı ilk oturumda Doç. Kemal Sayar “Kürt sorununda psikolojik dinamikler”i anlattı. Kemal Sayar, insan psikolojisinin, “biz ve diğerleri” yaratmaya yatkın olduğunu belirterek, bu tuzaktan kurtulması gerektiğini söyledi. Sayar şunları söyledi:

BULUŞMA ODALARI ÖNERİSİ: Korku siyasetleri yürürlüğe konulduğunda insanın içindeki küçük dikdatörler hayata geçiyor. Bunu bilenler, “dikdatörleri” harekete geçirmeyi biliyorlar. Sıradan insan bu noktada etnik siyasetçilerin kucağına düşüyor.

Buluşma odaları kurmalıyız. Bu buluşma odalarında her türlü acıyı yaşayanlar bir araya getirmeli.

Şehit cenazelerine dikkat etmeliyiz. Cenazeler, intikam arzusunu harekete geçiriyor. İnsanlar, kendilerinden saymadığı kişilere karşı öfke ve kin besliyorlar. İnsanlar, bu tür olaylarla dünyanın çok da yaşanılası bir yerde olmadığı duygusuna kapılıyor. Bu duygu insanların en derinindeki duyguları depreştiriyor. Ruhumuzun sertleşmesi ve başkalarının acılarına kabuk bağlaması bu dönemlerde en tehlikeli durum. Bunun için ıstırapları dile getirmelerine izin verilmeli.

TV ACIYI CILIZLAŞTIRIYOR: İkinci Dünya Savaşı’nda askerlerin yüzde 80’i karavana atmışlar. İsabetli atış yapanların yüzde 20’si isabetli atış yapmış. İnsanlar, bir başkasını gözlerine bakarak öldürmeye meyilli değilmiş.

Savaşı televizyonlardan bir sinema filmi gibi izliyoruz. Atari oyunu gibi görüyoruz. Maalesef, acı, televizyon marifetiyle cılızlaştırılıyor.

Türkiye maalesef kendi düşüncesi dışındakine kör ve sağır.

PLATFORMDA TARTIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Kaynak:
Bu haber toplam 984 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri