Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tepkisi farklıydı

30 Temmuz 2008 / 19:43
Mahkemenin verdiği karar sonrası kendisi hakkında da kapatma davası olan DTP'den farklı bir tepki geldi.
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk TBMM'de gazetecilerin sorusu üzerine, iradesiyle parlamentoda grup oluşturmuş, hatta hükümet olmuş partilerin kapatılmasının, demokrasi açısından gerçekten büyük zararlar getiren bir noktaya taşındığını söyledi.


''Anayasa Mahkemesi demokrasi açısından önemli bir sınav verdi'' diyen Türk, şöyle devam etti:


''Toplumsal realiteyi, çağı ve değişimi gözününde tutan Anayasa Mahkemesi, önemli bir karar verdi. Tabii en önemlisi Sayın Başkanın yaptığı açıklamadır. Parti kapatılmalarına karşı olduğunu, değişimi, dönüşümü, çağdaş dünyayı gözününde tutarak Parlamentoya, siyasi partilere mesaj verdi ve gerçekten çağdaş değerleri içinde barındıran bir mantık açıklaması ve parti kapatılmasının sona erdirilmesini gözününde tutarak bir çağrısı oldu. Bence bu çok önemli.


Siyasilere düşen görev, gerçekten bugün Sayın Başkanın yaptığı açıklama doğrultusunda çağdaş dünyada, bütünleşmeyi sağlayacak hem anayasa hem siyasi partiler yasası hem de demokratik değerleri içinde barındıran bir mantığı, bir anlayışı öne çıkarmasıdır.''


AK PARTİ'NİN YANLIŞI YOK SANILMASIN


DTP Genel Başkanı Türk, demokratik siyaset adına sevindiğini ifade ederek, ''Bu AKP'nin yanlışı yok anlamına gelmemelidir. Halkın iradesine sahip çıkma anlamında verilmiş bir karardır, hayırlı olsun'' diye konuştu.


CANA GELMESİN MALA GELSİN


Bir gazetecinin, ''Darısı başınıza'' şeklindeki sorusuna ise Ahmet Türk, ''Cana gelmesin, mala gelsin'' şeklinde esprili cevap verdi.

SAKIK 'BİZ DE İSTERİZ' DEDİ


DTP'li Milletvekili Sırrı Sakık ise olaya farklı bir bakış açısıyla yaklaştı ve "Anayasa Mahkemesi bizim davamızda da hazine yardımı kararı versin. Biz tüm mal varlığımızı mahkemeye bağışlayacağız zaten." dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 720 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri