Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Terim, işi sıkı tutuyor

15 Ekim 2008 / 12:25
Fatih Terim, Bugün Oynanacak Estonya Maçının Sanıldığı Gibi Kolay Olmayacağını, A Milli Takım Olarak Karakterlerini Ortaya Koyarak Sahadan Galibiyetle Ayrılacaklarını Söyledi.
Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, yarın oynanacak Estonya maçının sanıldığı gibi kolay olmayacağını, A Milli Takım olarak karakterlerini ortaya koyarak sahadan galibiyetle ayrılacaklarını söyledi. Fatih Terim, 3 gün önce oynanan İspanya maçında yenilen Estonya'nın çok agresif bir takım olduğunu ve yarın da karşılarında öyle bir takım beklediklerini belirterek, ''Muhakkak ki favori olan biziz ama ciddi olmayan hiç bir maç yoktur.'' dedi.

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Estonya ile A Le Coq Arena Stadı'nda oynanacak maçın son çalışmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, Tallin'e geldiklerinde 11 ay önce burada gerçekleştirilen kamplarını anımsadığını söyledi. Kamptaki çalışmalar sonrası Norveç'i geçerek Avrupa Şampiyonası'na katıldıklarını hatırlatan Terim, ''Güçlü bir futbol ülkesi olduğumuzu biliyordum. Elimizde yetenekli oyuncular olduğunun bilincindeydim. Kimse gruptan çıkacağımıza inanmıyordu ama birbirimize kenetlenerek çıktık. Hiç pes etmeyen, en zor anlarda yeteneklerini ortaya koyan müthiş bir ekip haline geldik'' diye konuştu.

Terim, "Her şeyden önce yaklaşık 11 ay önce çok farklı şartlar altında geldiğimiz bu şehirde tekrar olmaktan mutluyum. Geçen yılın kasım ayında Norveç maçı öncesi hem Tallin de hem de aynı otelde kalmıştık. En iyi şekilde ağırlanmıştık. Buranın iklimine alışmıştık. Tallin'e indiğimizde 11 ay geri gittik. Nerden nereye geldik. Güçlü bir ülkenin takımı olduğumuzu biliyordum, yetenekli oyuncularım vardı. Kimse bizim Norveç'i yenerek gruptan çıkacağımıza ihtimal vermiyordu. Türkiye'deki futbol kamuoyunun da güvenini yitirmiştik. Kenetlenerek müthiş bir oyunla çıktık. İnancımız Avrupa şampiyonasında da devam etti. Sahaya maksimum oyun yansıtan hareketler yapan bir ekip haline geldik." yorumunu yaptı.

Terim, Estonyalı gazetecilerin sorularına verdiği cevaplarda rakibi ciddiye aldıklarını belirterek, ''Kolay rakip yok. Ben böyle kategorize etmiyorum. Ama muhakkak ki, her maçın kendine göre zorluğu var. Ümit ediyorum ki, ben Estonya'nın kendi sahasında ciddi bir rakip olduğunu düşünüyorum. Şimdi zirveye tırmanmak için yetenek, zirvede kalmak için karakter gerekir. Bizim şimdi karakterimizi gösterme zamanı. Estonya diye ayırmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Eğer oyuncularım Bosna maçındaki 90 dakika boyunca o oyun düşüncelerini sahaya koyarlarsa sanırım aynısını tekrarlayabiliriz. Rakibimiz henüz puan almamış olabilir. 2 gol atıp 13 gol yemiş olabilir. Unutmamalı ki, Belçika maçında 75. dakikaya kadar berabereydi. İspanya maçında da 5 net pozisyonu var. Yeteneğimizi gösteriyoruz ama karakterimizi de göstermeliyiz. Bunun tam zamanıdır." diye konuştu.

Terim, dünya üzerinde yumuşak maç ya da kolay maç diye bir konu olmadığını da belirterek, ''Her maç ciddidir. Geçmişte Türk Milli Takımı'nın benle beraber zaman zaman daha iyi olduğu takımlara karşı bir gayri ciddilik oldu, buna küçümseme demeyelim ama bu hastalıktan kurtulmak için dikkat ediyoruz. Bu hastalığın tekrarlanmaması için dikkat ediyoruz." dedi.

TARİH SAKATLARI VE EKSİKLERİ YAZMAZ, ŞİMDİ BİLE YAZMIYOR

Terim, 'Son iki maçta rekor sakat var. Diğer gruplarda böyle bir takım yok. Estonya'yı da geçerseniz gruptaki yeriniz ne olur?' sorusuna ise, şöyle cevap verdi; ''Kazanmak önemli değil. Alınabilecek her galibiyet önemli. Tarih daha önce yazmadı, sonra da yazmayabilir. EURO 2008 kadrosundan 8 kişi yok. Ne ben ne de oyuncularım bunu kullanmıyorlar bu bahaneyi. Artık sürpriz sonuçlarla anılan bir Türkiye değil ekolü olan bir Türkiye'ye doğru gidiyoruz. Bunları bi kenara bırakacağız. Sistemin belirlediği bir ortamı yakaladığımızı düşünüyorum. 10 puan ile lider bile olabiliriz. Yarın Belçika, İspanya ile oynayacak. Hangi sonuç olursa olsun bizim lehimize olacaktır. Tek şartla kazanmak. Biz kazanalım gerisi önemli değil. Biz şu yolda gidiyoruz, ihtiyacımız olan puanı ihtiyacımız olan yerde almalıyız. Rakip önemli değil, oyuncularıma güveniyorum. Umarım öyle bi duruma kalmaz. Ama Estonya, Ermenistan fark etmez. O hastalık tekrarlanmasın. Hedefimiz 12 idi ama. Önemli değil. En kötü hedefimiz yarın ikincilik.''

Terim, saha ve hava ile ilgili olarak ise, ''Tabii ki hava değişimi etkiliyor. Biraz evveline kadar dünden beri ateşliyim. Oyuncuları korumaya çalışıyoruz. Muhakkak büyük bir fark var. Onun için 2 gün evvel geldik. Kramponumuz kaydı da, hava soğuktu da, bunlar bizim anlatacağımız şeyler olmamalı. Bunları geçtik. Gelme sebebimiz ayakta olabilmek. Normal zamanlarda hep dışarıdalar. Yarın yağmur da var. Ne olursa olsun bunlar sebep olmamalı. Sahanın zeminine gelince Estonya'da bulabileceğimiz en iyi saha ve zemin." değerlendirmesini yaptı.

Fatih Terim, bir basın mensubunun, 'EURO 2008'de inanılmazı başardınız. Mütevazi futbolcularla başarı elde ettiniz.. Terim transfer oluyor dedikoduları var. Başkan Özgener imza var diyor. Bu konuda ne diyeceksiniz? sorusuna ise şu cevabı verdi; "Ben gençlere güveniyorum. Bütün hepsine güveniyorum. Futbol olarak biz de önemli potansiyel var diyorum. Bu yolda hareket ediyorum. Haklı olarak Batuhan ile başlamam eleştirileri haklıdır. Batu beyin - biz ona böyle diyoruz - doğumu 1991. Dünyanın neresinde doğarsa doğsun onun için herkes seferber oldu. Ben de bir maç oynatayım dedim şanssızlık oldu sakatlandı. Sadece Türk futbolunun değil, 15 yıllık zaman içinde çok başarılı olabilecek biri. Ama kendinin de kararlı olması gerekir. Çok çalışmalı. O çabayı göstermeli. Hazır eksiklerimiz varken seyircimizin önünde oynarken onu kazanmak istedim. Taktiksel sebebi de var. Ancak biz de alternatiflerin çok olduğunu söylüyorum. Bunu harekete geçirmemiz lazım. Viyana'daki toplantıda maç içinde sistemden sisteme geçmeliyiz. Oyuncularıma olan güvenimi hep ifade ediyorum. Ümit milli takımımızı seyredicem. İnşallah onları Avrupa Futbol Şampiyonası'nda seyredeceğiz. Sözleşme, transfer, Estonya'ya geliyorum bi kere haberiniz olsun. Her fırsatta başkan cevap veriyor. O da size gerekli cevapları veriyor. Tekrar tekrar konuşmaya gerek yok. Aylar önce söz verdim. Sözümün arkasındayım. Görevimin başındayım. Kulüplerde işler iyi gitmeyince bunlar ortaya atılır. Gündemimde tek maç var. O da Estonya.. Benim dışımda gelişen spekülasyonlar için bir şey yapamam. Kimsenin ağzı torba değil büzemezsin. Maç öncesi konuşmayalım."

Takımın oyun anlayışında bir değişiklik olmadığını belirten Terim; "Bizim algılamamız bir futbol adamı gibi, futbolcu gibi olmalı. Karşımızda agresif bir takım var. Tamam favoriyiz ama bunu sahadaki eylemlerle bunu ıspatlarsınız. Ciddi olmayan hiçbir maç yoktur. Statik bir oyunu sevmiyorum ben. Oyuncular da rahat olmalılar. Taktik disiplin içinde. Maçın içinde yüzde 65-35 olduğuna göre topun bizde kalması iyi. 75'de bizim arkadaşlar 17 şut, 90 dada 20 olmuş bu sayı. Bu istatistikler önemli. Oyun içinde esnek konuma da gelebiliriz. Oyun anlayışımızda değişiklik olmayacak." açıklamasını yaptı.

Norveç maçından bu yana hep geriden gelen ve en az 1 puan alan Türk milli takımının, geriye düştüğü durumlarda neler düşündüğü sorusuna Terim; "İyi hissetmiyorum. Hep geriden gelerek kazandık. Yediği her gole cevap vermek de önemli. Arkası da gelebilir. Çökebilirsiniz. 30. dakikası yerine 90. dakikasında galip gelmesini isterim takımımım. Bu daha önemli bir tercihtir benim için. Tempomuz yükseliyor geriye düşünce. Daha baskı yapıyoruz. Daha dikkatli olmamızı sağlıyor. Ümit ederim ki, bunlar artık geriye düştüğümüzde değil, galibiyetlerle başlayan ve farkı attıran bi konuma geçeriz. Önemli bir meziyet. Hiç ümidimi kaybetmiyorum açıkçası. Anlık konsantrasyonumuzu defansta geliştirmeliyiz. Entresan olan en heyecanlı olduğumuz maçlar geriye düştüğümüz maçlar. Ben bayılıyorum ama sonuçta bayılıyorum. Çok kötü bir şey. Bu heyecana yürek dayanmaz."

TÜRK GAZETECİ, DANİMARKA'DAN SEPP PİONTEK'İN SELAMINI GETİRDİ

Terim, Danimarka'dan Sepp Piontek'in selamını getiren Türk gazeteciye, "Piontek'e sevgilerimi ve saygılarımı iletin. Onun kalbi sağlamdır." diyerek karşılık verdi.

(CİHAN)
Bu haber toplam 1022 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri