Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Terim: Kaybetmezsek kazanırız

20 Mayıs 2008 / 09:43
Kaybetmezsek kazanırız!

2 galibiyet veya 1 galibiyet, 1 beraberlik bile iyi bir averajla bizi gruptan çıkartabilir. İlk maçı kaybetmeden başlarsak, tura inancım tam. Kadroya alınmayanların yakınmaları bizi sevindiriyor. Ancak konu uzatılmamalı. Takım ayrımı yapmadık. Bu konuşmalar oyunculara saygısızlık. Başarı beklentisinin yüksek olması baskıyı artırıyor. Biz oyuncularımızı fazla rehavetten kurtarıp orta noktaya çekmeye çalışıyoruz.

Avrupa Şampiyonası hazırlıklarını Almanya'da sürdüren A Milli Takım'da teknik direktör Fatih Terim, dün bir basın toplantısı düzenledi. Şampiyonayı değelerlendiren Terim, 'İlk maçı kaybetmezsek gruptan çıkarız' diyerek, EURO 2008'deki ilk sınavımız olan Portekiz karşılaşmasının önemini vurguladı. Sözlerine, 'Meclis'te 550 milletvekili var ama Fatih Terim tek' açıklamasının çarptırıldığını belirterek başlayan Terim, 'Kastettiğim benim pozisyonumda biri var yani bir tane teknik direktör var demek istemiştim. Bu görevi üstlenen kişi kamuoyunda bu kadar yıpratılmamalı' ifadesini kullandı. Aday kadroya çağrılmayan futbolcuların açıklamalarına değinen tecrübeli teknik adam, 'Bu oyuncuların yakınmaları bizi sevindiriyor. Bu da milli takımın üst düzey bir yer olduğunu gösteriyor. Şikayet eden futbolcular EURO 2008'de oynamak istiyolarlar. Bu da olumlu bir durum' şeklinde konuştu.

Milli takım açıklandıktan sonra dünyanın her yerinde kadroya alınmayan oyuncular hakkında konuşulduğunu hatırlatan Terim, bu olayın uzatıldığını dile getirerek, şu ifadelere yer verdi: 'Bu konuşmalar milli takıma çağırılan oyunculara saygısızlıktır. 26 kişiyi daha sonra 23'e indirmek zorunda kalacağız. Şu takımdan bu takımdan diye ayrım yapmadık.'

Milli Takımlar Teknik Direktörü, matematiksel olarak baktıklarında ummadıkları 1 puanın bile kendilerini şampiyonada gruptan çıkartabileceğini belirterek, “Elde edilecek 2 galibiyet veya bir galibiyet bir beraberlik bile averajınızın iyi olması durumunda sizi gruptan çıkartabilir. İlk karşılaşmayı kaybetmeden başlarsak inanıyorum ki, gruptan çıkmayı başaracağız” dedi.

Terim, sakatlığı bulunan oyuncularla ilgili bir soru üzerine, “Hamit ve Servet'i önümüzdeki pazar günü Ukrayna ile yapacağımız hazırlık maçında oynatacağım. Durumları bu karşılaşmadan sonra belli olacak. Gökhan Gönül'ün durumu ise henüz net değil. Sakatlığı devam etse dahi onu geri göndermeyi düşünmüyorum. Kaleci Volkan iyileşiyor ancak riske girmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı. Fatih Terim, sağ kanatta sakatlıklar nedeniyle yaşanan sıkıntıyla ilgili olarak, “Sağ tarafta Sabri ve İbrahim Kaş da var defansif olarak. Eğer sakatlıklar devam ederse bu bölgede başka bir oyuncu görebilirsiniz. Ama şu an için herhangi bir futbolcuyu kadroya çağırmayı düşünmüyorum” yorumunda bulundu.

HAZIRLIK MAÇLARI ÇOK ÖNEMLİ

Milli futbolcu Semih Şentürk'ün sonradan girdiği maçlarda daha etkili bir oyun ortaya koymasıyla ilgili bir soru üzerine Terim, “Semih'i illaki sonradan oyuna sokalım diye bir şey düşünmüyoruz. Önümüzdeki 3 maç bizim için çok önemli. Bakalım, bu karşılaşmalarda seviyemiz nedir göreceğiz. Semih daha önce iki maçta ilk 11'de forma giymişti. Şu an bu konuda konuşmak için oldukça erken, oynamayabilir de direkt de oynayabilir” cevabını verdi. Gruptaki rakiplerinin oynayacağı karşılaşmaların izleneceğini de kaydeden Terim, basın toplantısını şu sözlerle tamamladı: 'Başarı beklentisinin yüksek olması baskıyı artırıyor. Biz oyuncularımızı fazla rehavetten veya fazla baskıdan kurtarıp orta noktaya çekmeye çalışıyoruz.'

Kaynak:
Bu haber toplam 688 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri