Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Terör Örgütü olarak görüyoruz

30 Haziran 2008 / 16:48
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, ABD'nin İran'daki Terör Örgütü Pjak ile Herhangi Bir İşbirliği bulunmadığını belirtti..

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, ABD'nin İran'daki terör örgütü PJAK ile herhangi bir işbirliği bulnmadığını belirterek, "PJAK'ı bir terör örgütü olarak görüyüroz." dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak'a yapacağı geziyi değerlendiren Wilson, "Olumlu bir adımdır. Kesinlikle destekliyoruz." diye konuştu.

ABD Büyükelçisi Wİlson, Türk Eğitim Derneği'nin geleceğin girişimcilerine destek programı çerçevesinde Limak Ambrossador Otel'de düzenlenen basın toplantısına katıldı. Toplantıya girişinde gazetecilerin sorularını yatınlayan Wilson, ABD'de yayınlanan New Yorker Ddergisi'nde ABD'nin terör örgütü PKK'nın İran kolu olarak bilinen PJAK ile işbirliği yaptığı yönündeki iddiaların kabul etmedi. ABD'nin PJAK'ı terör örgütü olarak gördüğünü belirten Wilson, "ABD'nin PJAK ile herhangi bir işbirliği yok. PJAK ile ilişkimiz yok. PJAK'ı bir terör örgütü olarak görüyoruz." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın Irak'a yapacağı ziyaretini nasıl değerlendiriyorsunuz şeklindeki soruyu Wilson şöyle cevapladı:, "Sayın Erdoğan'ın Bağdat ziyareti tartışmasız olarak, olumlu bir adımdır. Irak ile diyaloğu hep destekledik. Türkiye, güvenli ve güçlü bir Irak hükümeti ve toplumu oluşturmak için her önemli ve destekleyici bir rol üstlenmiştir. Eminim, başbakanın ziyareti bu yönde ileriye doğru atılmış önemli bir adım olacaktır." Başbakan Erdoğan'ın Irak'taki Kürt yetkililerle görüşme yapacağı yönündeki yorumların hatırlatılması üzerine Wilson, "Özellikle Iraklı Kürtler de dahil olmak üzere, biz Irak'taki tüm gruplarla iletişimi ve diyalogu kesinlikle destekliyoruz" dedi.

sondakika.com

Bu haber toplam 762 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri