Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Terör ortak düşmanımız

10 Temmuz 2008 / 13:40
Başbakan Erdoğan'ın etrafında kuş uçurtulmuyor. Erdoğan canlı yayında Maliki'yle birlikte ziyareti değerlendiriyor.
Bağdat'ta düzenlenen ortak basın toplantısında ilk olarak Irak Başbakanı Maliki söz aldı.

Irak Başbakanı Maliki;

Terörle olan mücadelemiz ortak bir mücadeledir. Bu ortaklık umarım Irak'ın yeniden yapılandırılmasına olanak sağlar. Türk şirketlerinin bu konudaki çabalarını görüyorum.

Teşekkür ederim Sayın Başbakan, ortak imzalanan protokolle her yıl bir kere ülkenin başbakanları bir araya gelecek.

Başbakan Erdoğan,

Değerli basın mensuplar, aziz kardeşim başbakan Maliki'ye bana ve heyetime 18 yıl sonra geldiğimiz Irak'ta göstermiş olduğu ilgiye özel teşekkür ediyorum.

Bizde bir söz vardır. Ana gibi yar Bağdat gibi diyar olamaz. (Maliki gülümsüyor)

Bu ziyaret hem ülkelerimiz arasındaki ilişkiler, hem de bölgedeki gelişmeler için önemli bir yer tutmaktadır. Kolay edğil 18 yıl sonra dost ve kardeş ülke Irak'a gelmenin mutluluğunu yaşıyorum. Tabi bu kadar uzun bir ara verilmesinden dolayı derin bir üzüntü duyuyorum. Eminim ki bundan sonra böyle bir uzun süre olmayacaktır. Bugün birlikte imza attığımız yüksek stratejik ittifak bunun en önemli göstergesidir.

En azından yılda bir kez başbakanlar düzeyinde, üç kezde bakanlar düzeyinde bir araya gelinecektir. Ve az önce değerli kardeşim Maliki'yle birlikte ilk toplantıya başkanlık yaptık. Bu konseyin oluşması ve faaliyete geçmesiyle birlikte, kritik bakanlıklar bizim başkanlığımızda tek bir ekip olarak çalışacak ve ülkelerimizin geleceği için birlikte hareket edeceklerdir.
Kaynak:
Bu haber toplam 734 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri