Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'nın bittiğinin resmi!

19.08.2010 10:50
Terör örgütü PKK'nın, son 2,5 ayda kırsal alanda büyük kayıplar vermesinin örgütü karıştırdığı bildirildi.
Terörörgütünde Murat Karayılan ile Suriye uyruklu Fehman Hüseyin arasında yaşanan liderlik kavgasının yeniden alevlendiği belirtilirken, bu kavgaya taraf olan terör örgütünün önemli isimlerinden Cemil Bayık'ın da yayınladığı bir bildiri ile Hüseyin'den yana tavır koyduğu kaydedildi.

Terör örgütünün silahlı eylemlere başlamasının yıl dönümü dolayısıyla örgüt kadrolarına gönderilen bildiride, sözde ateşkesin sona erdirilmesi sonrasında kırsal alanda yaşanan ağır kayıplara dikkat çekilerek, Suriyelilerin ağırlıkta olduğu silahlı kanat (HPG) yönetim kadrolarına ağır eleştirilerde bulunulduğu saptandı.

Terör örgütünün elebaşılarından Murat Karayılan ile Suriye uyruklu ''Bahoz Erdal'' kod adlı Fehman Hüseyin arasında yaşanan liderlik kavgası, terörist başı Abdullah Öcalan'ın da desteğiyle geçen yıl (15 Nisan 2009) terör örgütünün silahlı kadrolarının başında yer alan Fehman Hüseyin'in görevden alınmasına neden olmuştu.

Liderlik savaşı, ''Kandil'in talimatlarını dinlemeyerek, özellikle Türkiyeiçinde sivilleri hedef alan eylemleri nedeniyle örgüt politikasına zarar verdiği'' gerekçesiyle görevden alınan Fehman Hüseyin'in yerine Murat Karayılan'a bağlılığıyla bilinen Suriye uyruklu ''Sofi Nurettin''kod adlı Nurettin Halef Al Muhammed'in getirilmesiyle sonuçlanmıştı.

Terör örgütünün silahlı kanadının üst kademesinde yaşanan bu değişikliğin özellikle kırsal alandaki kadroların tepkisine neden olduğu ve Sofi Nurettin'in geçen 1 yıl içinde kadrolar üzerinde etkinlik kurmayı başaramadığı, silahlı kadrolarda ''yozlaşmanın hat safhaya ulaştığı'' şeklinde ağır eleştirilere maruz kaldığı ortaya çıktı.

Sofi Nurettin'in zaman zaman verdiği eylem talimatlarıyla kırsal alandaki kadrolar üzerinde etkinlik kurmaya çalıştığı, ancak Suriye uyruklu ''Şahin Kobani'' kod adlı Ferhat Abdi Şahin'in, Nurettin'in kadrolar üzerinde otorite kurmasını engellediği kaydedildi.

Özellikle Fehman Hüseyin ve Cemil Bayık tarafından desteklenen Ferhat Abdi Şahin'in, örgüt kadrolarına yönelik yaptığı konuşmalarda, örgütün verdiği ağır kayıplardan Sofi Nurettin'i sorumlu tuttuğu belirlendi.

Öte yandan, Cemil Bayık'ın da Nurettin'e karşı ittifak yapan Fehman Hüseyin ve Ferhat Abdi Şahin'e destek verdiği öne sürüldü.

Terör örgütünde şiddet yanlısı olarak bilinen Cemil Bayık tarafından kaleme alındığı bildirilen yayınlanan bildiride, Sofi Nurettin'in başında yer aldığı HPG kadrolarında yaşanan ideolojik tükenmişlik, moral çöküntü ve başarısızlığa dikkat çekilerek, özellikle sözde ateşkes sonrasındaki 2,5 aylık süreçte kırsal alanda yaşanan ağır kayıpların sorumlusu olarak HPG yönetiminin öz eleştirisinin alınacağı ve bu doğrultuda tasfiyelerin olabileceğine dikkat çekildi.

Terör örgütünde yaşanan derin çatlağın açıkça ortaya konulduğu bildirinin son bölümünde şunlar kaydedildi:

''Herkes görmezden duymazdan geliyor. Sağırı, dilsizi, körü oynuyorlar. Bir de bu durumdan cesaret alan küçük burjuvazi tasfiyeci tipler saldırı yürütüyor. Elbette silahlı saldıramıyorlar ama ideolojik olarak örgütü bitirmeye çalışıyorlar. Parti ve gerilla yaşamını bozmak için çaba gösteriyorlar. İçimizde çok sayıda ajan olduğunu biliyoruz. Yine gerilla içinde kötü idarecilik, uzlaşmacılık, bireycilik, bencillik, ahbap çavuşluk ilişkilerinin yoğun şekilde yaşandığını biliyoruz. İdeolojiden, örgütsel mücadeleden kaçış var. Bu halde 4. stratejik mücadelenin başarıya ulaşması mümkün değil. Modern gerilla demekle modern gerilla olunmuyor. Zafer demekle zafer kazanılmıyor.''
Bu haber toplam 1106 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri