Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Teröre en güzel cevap

19 Ağustos 2008 / 09:29
PKK okuyan çocukları vurdu... Yaralı çocuklar bakın nereleri kazandı...
Görkem, Diyarbakır'da 7 kişiyi öldüren patlamadan sonra ağır yaralandı. Ama yılmadı, koltuk değnekleriyle girdiği ÖSS'de Dokuz Eylül Tıp Fakültesi'ni kazandı..

Teröre en güzel cevap


Diyarbakır'da 3 Ocak 2008'de Final Dershanesi önünde askeri aracın geçişi sırasında hain terör örgütünce bir otomobile yerleştirilen bomba, büyük bir gürültüyle patladı. Ortalığı savaş alanına döndüren patlamada 6'sı öğrenci 7 kişi öldü, 66 kişi ise yaralandı. Ölen gencecik fidanlar toprağa verilirken, yaralanan terör mağdurları ise günlerce, haftalarca hastanelerde tedavi gördü. Terörün etkilerini üzerlerinden atabilmek için psikolojik destek aldı...

SON İKİ AYDA HAZIRLANDI
O gençlerden biri de 18 yaşındaki Görkem Emre Öz... Patlamada ağır yaralandı ve komaya girdi. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bir ay tedavi gördü. Ayakları kırılan gencin, dalağı da alındı. Taburcu olduktan sonra yaklaşık bir ay daha evde tedavisi sürdü. 5 ay dershaneye gidemedi. En yakın arkadaşlarından birini kaybetmesine ve geçirdiği travmaya rağmen yaşamdan kopmayan Görkem, sınava bir ay kala dershane öğretmenlerinin de desteğiyle yeniden derslerine sarıldı. Ayakları alçıda olduğu için koltuk değnekleriyle ÖSS'ye giren Görkem, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi'ni kazanmayı başardı. Dershanenin önünde beklerken, büyük bir gürültüyle patlamanın meydana geldiğini belirten Görkem, "Yere yığıldım. İki ayağım kırıldı. Bir ay boyunca hastanede tedavi gördüm. Bu sırada dalağım da alındı" dedi. Beş ay dershaneye gidemediğini anlatan Görkem, sınava bir ay kala kendini toparlayabildiğini belirterek, şunları söyledi: "Evde 2 dershane öğretmenimin de desteğiyle kaldığım yerden yeniden derslerime sarıldım. İstediğim gibi tam olarak çalışamadım ama pes de etmedim. Herkes 'Üzülme seneye yeniden denersin' diyordu. Ama ben vazgeçmedim. Ayaklarım alçıda olduğu için sınava koltuk değneğiyle gittim. Geçirdiğim kötü günlere rağmen hayattan hiç kopmadım. 338 sayısal puanla ikinci tercihim olan DEÜ Tıp Fakültesi'ni kazandım. Gazi Üniversitesi'ni okumak istiyordum, ama olmadı. Sonuçta hayalim tıp okumaktı, kazandım. Çok mutluyum."

'DAHA İYİ DERECE YAPARDI'
Şu anda genel sağlık durumunun iyi olduğunu ve sadece kas erimesinden dolayı yürüyüşünde hafif bir aksama bulunduğunu belirten Görkem, "Ama bu da düzelecek" dedi. Görkem'e evinde matematik ve kimya dersleri veren öğretmen Medeni Gökalp, "Eğer bomba patlamamış ve derslerine ara vermemiş olsaydı kesinlikle Türkiye genelinde derece yapar ve en çok istediği Ankara'daki üniversitelerden birini kazanırdı" dedi.

"ARTIK BU TÜR OLAYLAR İSTEMİYORUZ"
Diyarbakır'ın artık bu tür olaylarla anılmasını istemediğini, böylesi olayların kentin adını karaladığını belirten Görkem, "Bu tür olayları kınıyoruz. Artık asla böyle olayların olmasını istemiyoruz. Ben şimdi ailemle tatildeyim. Saldırı olmasaydı yaşamını yitiren arkadaşlarım da şu an hayatta olabilirlerdi'' dedi. Annesi emekli, babası ise Dicle Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Diyarbakır Fen Lisesi mezunu Görkem'in bir kardeşi bulunuyor.


'YAŞASAYDI EREN DE TIP FAKÜLTESİ'Nİ KAZANIRDI'
Patlamada ölen Eren Şahin'in en iyi arkadaşı olan Görkem, “Eren de tıp fakültesini istiyordu. Yaşasaydı o da çok iyi bir yerde okurdu” dedi.
Bu haber toplam 1062 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri