Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Teröristler Aynı Mahalleli Çıktı

10 Temmuz 2008 / 20:22
ABD Başkonsolosluğu polis noktasına saldırı düzenleyen ve ölü ele geçirilen teröristlerin aynı mahallede oturdukları belirlendi.

ABD'nin İstinye'deki Başkonsolosluk Binası önünde dün 3 polis memurunun şehit olduğu, bir polis memuru ile çekici görevlisinin yaralandığı olayda ölü ele geçirilen Raif Topcıl, Bülent Çınar ve Erhan Kargın'ın aynı mahallede oturdukları belirlendi.
Raif Topcıl'ın annesi Saniye Topcıl, olay nedeniyle üzüntülü olduğunu belirterek, "Oğlum kandırılmış olabilir. Yaşananlara inanamıyorum" dedi.

Topcıl, ölen oğlu dışında, en küçüğü 1 yaşında 7 çocuğu bulunduğunu ifade ederek, 4 yıl önce Bitlis'ten ekonomik nedenlerle İstanbul'a geldiklerini anlattı.

Saniye Topcıl, çocuklarının en büyüğü olan Raif Topcıl'ın, söz konusu saldırıda öldürülen ve evlerinin karşısındaki binada oturan Bülent Çınar ile bir süre aynı tekstil atölyesinde makineci olarak çalıştığını, ancak daha sonra buradan ayrıldığını sözlerine ekledi.

Saldırıda öldürülen Bülent Çınar'ın ise ilkokul mezunu olduğu ve Iğdır'da çobanlık yaparken 2000 yılında ailesiyle İstanbul'a gelerek, bir tekstil atölyesinde makineci olarak çalışmaya başladığı belirtildi.

6 kardeşi ve ailesiyle bir gecekonduda yaşayan Çınar'ın, gündüz tekstil atölyesinde, akşam da ağabeyleriyle ortak işlettiği markette çalıştığı öğrenildi.

Bülent Çınar'ın dayısı Bahattin Öz, yeğeninin adının böyle bir olaya karışmasına inanamadıklarını ifade ederek, "Nasıl böyle bir olayı yapar, inanamıyorum. Bu çocuklara uyuşturucu mu, içki mi içirdiler, ben anlamadım. El-Kaide falan bilmez. Kandırdılar çocukları" şeklinde konuştu.

Bahattin Öz, olayı duyunca büyük bir şok yaşadığını anlatarak, "Şehit olan polisler benim öz kardeşimdir. Benim canlarım, ciğerlerimdir. Ben nasıl yavruma yanıyorsam, aynen o derece yanıyorum. Nasıl gidip onlara ateş edebilirler" diye konuştu.

Bülent Çınar'ın yakınları, Çınar'ın ağabeyleri Servet Çınar ile Atilla Çınar'ın gözaltına alındığını ifade etti.

Öte yandan, Başkonsolosluktaki silahlı saldırıya karışan ve çatışmada ölü ele geçirilen Erhan Kargın'ın, Çınar ve Topcıl ailesiyle aynı mahallede bulunan evinde kimsenin olmadığı öğrenildi.

Saldırının ardından Adli Tıp Kurumuna kaldırılan Bülent Çınar, Erhan Kargın ve Raif Topcıl'ın cesetlerinin henüz yakınlarınca buradan alınmadığı öğrenildi.

(aa)
Kaynak:
Bu haber toplam 894 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri