Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tersaneye kilit vuruldu

22 Mayıs 2008 / 10:01
Ölüm tersanesine kilit.

Son iki haftada 2 işçinin öldüğü, 6 işçinin yaralandığı Tuzla'daki Selah Tersanesi kapatıldı. İçişleri Bakanlığı Müfettişleri tersanede yaptıkları incelemelerde işyeri güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığını tespit etti.

Son iki haftada 2 işçinin öldüğü, 6 işçinin yaralandığı Tuzla'daki Selah Tersanesi İçişleri Bakanlığı Müfettişlerinin raporları doğrultusunda kapatıldı. Müfettişlerin raporunda, tersanede güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığı belirtildi.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Tuzla'daki Selah tersanesinin faaliyetinin tümüyle durdurulmasına karar verildiğini açıkladı. Güler, Atatürk Havalimanı VIP salonunda yaptığı açıklamada, Tuzla bölgesindeki tersanelerde meydana gelen işçi ölümleriyle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin tespitlerini yaptığını söyledi. Vali Güler, “Selah tersanesinde faaliyetin tümüyle durdurulmasına karar verildi” dedi.

POLİS MÜHÜRLEDİ

Vali Güler'in açıklamalarının ardından Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişlerinin incelemeleri sonucu, Bölge Müdürlüğü Komisyonu tarafından Tuzla Tersaneler Bölgesi'ndeki Selah Tersanesi'nin faaliyetinin durdurulmasına ilişkin karar yazısı, Tuzla Kaymakamlığına gönderildi. Kaymakam Fahri Keser tarafından işleme konulan ve gereği için Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğüne talimat verilen karar yazısı, tersane yetkililerine bir polis ekibi tarafından tebliğ edildi. Akşam saatlerinde tersaneye gelen polisler, işyerini mühürledi.

İŞÇİLER İÇİN HAYATİ TEHLİKE VAR

Karar yazısında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğünün 25 Şubat 2008 tarihli yazısıyla, Tuzla Tersaneler Caddesi'nde faaliyet gösteren Selah Tersanesi'nde iş yeri ve çalışanlarının hayatı için ciddi ve önlemez tehlikelere yol açacak tehlikelerin bulunudğu belirtildi. Yazıda, 'Malzeme düşmesi, yüksekten düşme ve elektrik akımına maruz kalmaya yönelik tehlikeler giderilinceye kadar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişliği Komisyonunun 21 Mayıs 2008 tarihli kararıyla, İş Kanunu'nu uyarınca, iş yerinin kapatılmasına karar verilmiş olup, söz konusu karar örneği ilişikte gönderilmiştir” denildi.

Önlemlerle kazalar azaltılabilir

Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bayrak, Tuzla Tersaneleri'ndeki ölümleri araştırmak için Kurulan Meclis Araştırma Komisyonuna bilgi verdi. Bayrak, sektörün kalifiye eleman sıkıntısı çekmeye başladığını belirterek, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birçok tedbiri devreye soktuk, ancak bunların sonucunu zaman içerisinde alacağız. Ağır ve çok çalışanın istihdam edildiği bir sektörüz. Burada kazaları sıfırlamak mümkün değil, ancak minimize edilebilir” şeklinde konuştu.

2 haftada 2 ölü

Selah Tersanesi'nde 9 Mayıs'ta meydana gelen patlamada, İzzet Gider hayatını kaybetti, Hüseyin Erdöz, Çınar Kaygısız ve Serkan Üreyir ile mühendis Selin Bahadır yaralandı. 17 Mayıs'ta ise montaj sırasında üzerine sac düşenişçi Deniz Kaşıkeman hayatını kaybetti. İçişleri Bakanlığı ard arda yaşanan ölümler üzerine tersanede inceleme başlattı. Bakanlık müfettişlerinin hazırladıkları raporda, tersanede güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığı belirtildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 966 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri