Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tezkerede gerekçe: Terör devam ediyor

19.09.2009 10:46
TSK’nın sınır ötesi harekat yapabilmesi için TBMM’den aldığı yetki süresi, 17 Ekim 2009 günü sona erecek. Hükümet, bu yetkinin bir yıl daha uzatılması için TBMM’ye yeni tezkere sunma konusunda henüz karar vermedi…
TSK bu kez tavrını 14 Eylül günü ortaya koydu ve hükümete ‘’Uzatma’’ talebini iletti. TSK, ‘’Terör tehdidi devam etmektedir’’ diyerek bu yetkinin devam etmesinden yana…. 1 Ekim’de açılacak olan TBMM’de, bu konuda 16 günlük bir süre içinde, karar verilmesi gerekiyor.
Askeri çevreler sadece ‘’Sıcak Takip’’ hükmüne dayanılarak yapılacak askeri harekatların, yeterli sonuç vermeyeceğini hesaplıyor. TBMM sınır ötesi harekat yetkisini uzatmadığı taktirde, 17 Ekim 2009’dan itibaren Kızey Irak’daki PKK kamplarına hava unsurları ile yapılan harekatlar da kesintiye uğrayacak. Sınırdaki PKK yoğunlaşmaları ve PKK kamplarına yönelik hava harekatlarını bu yetki ile yapıyor.

TBMM’DEN UZATMA ÇIKAR
TSK’ya sınır ötesi yetkisi, ilk olarak terör saldırılarının artması ve kamuoyu baskısı sonucu, 17 Ekim 2007’de verildi ve 17 Ekim 2008’den itibaren de bir yıl uzatıldı. Ekim ayı, bölgede kış başlangıcı ve yurt içindeki militanlar da bu dönemde Kuzey Irak’taki kamplara yöneliyorlar. TSK, bu hareketlenmenin izlenip hedeflerin yok edilmesi için, sürenin uzatılmasında fayda görüyor.

Hükümetin demokratik açılım çerçevesinde, sınır ötesi operasyon süresini ızatmaya ‘’Soğuk baktığı’’ iddia edilse dahi, geçen yıl TBMM’den 497 oyla geçen tezkerenin bir kez daha uzayacağı hesaplanıyor. Aksi bir durum ilerde meydana gelebilecek olaylar konusunda hükümetin de başını ağrıtır.
‘’TSK, yetkiyi nasıl kullanıyor? ‘’ derseniz ve ‘’Operasyonlar öncesi hükümete bilgi veriliyor mu? derseniz, bu da 3 ana başlık altında toplanıyor:

- Silahlı kuvvetlerin, Irak'ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tehdidi ve saldırıları bertaraf etmek ve sınır ötesi harekât icra etmek üzere, terör örgütünün bulunduğu Irak'ın kuzeyi ile mücavir alanlara gönderilmesi ve görevlendirilmesi.

- Terör örgütünün bulunduğu ve destek sağladığı bölgeler ile sınırlı tutulacak askerî harekâtın askerî gereklilik ve ihtiyaçlara göre sürdürülmesi.

- Genelkurmay Başkanlığınca harekâtın başlangıç zamanı ve kullanılacak kuvvet miktarının askerî harekâtın gereklerine göre tayin edilmesi ve her bir harekâtın icrasından önce zamanlamayla ilgili olarak Başbakanlığa bilgi verilmesi. (Gazeteport)
Bu haber toplam 1208 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri