Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tezkerenin tek hedefi terör

08 Ekim 2008 / 14:54
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tezkere ile ilgili, ''Parlamentodan yetki verilir ve kullanılırsa bu, sadece terör örgütünün nokta hedeflerine karşı kullanılacak bir yetkidir'' dedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye yönelik terör tehdidi ve saldırılarını bertaraf etmeye yönelik hükümete verilen sürenin uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi ile ilgili, ''Parlamentodan yetki verilir ve kullanılırsa bu, sadece terör örgütünün nokta hedeflerine karşı kullanılacak bir yetkidir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Finlandiya'ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Finlandiya Cumhurbaşkanı Paula Halonen ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Finlandiyalı bir gazetecinin, Başbakanlık Tezkeresi'nin süre uzatımının bugün TBMM'de görüşüleceğini hatırlatarak, ''Türkiye için Kürt meselesi mi, Avrupa Birliği mi önemli?'' sorusuna Gül, ''Parlamentodan böyle bir karar çıkarsa Kürtler'i bombalamak için değil'' yanıtını verdi.

Gül, Kürtler'in Türkiye'nin bir parçası olduğunu ifade ederek, Kuzey Irak'taki Kürtler'in de kimyasal saldırıya uğradıklarında Türkiye'nin kucak açtığını söyledi. Kuzey Irak'a en çok Türkiye'nin yardım ettiğini anlatan Gül, günde 4 bine yakın TIR'ın bölge halkının ihtiyacını ulaştırdığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

''Ancak Kuzey Irak'ın kontrol edemediği bazı dağlık bölgelerde PKK terör örgütünün yuvaları var. PKK hem NATO hem de AB listesinde terör örgütü olarak ilan edilmiştir. Dolayısıyla Kürt halkı ile PKK terör örgütünü ayırmamız gerekir. Son günlerde bu dağlık bölgelerden sızarak Türkiye içinde bazı terör faaliyetleri yapmaya başladılar. Bunlardan bazılarını büyükşehirlerde halka karşı yaptılar. Bu yetki verilir ve kullanılırsa, bu sadece terör örgütünün nokta hedeflerine karşı kullanılacak bir yetkidir.''

Avrupa Birliği üyeliği ve terörle mücadelenin birbirini tamamladığına işaret eden Gül, AB üyeliğinin Türkiye'nin devlet stratejisi olduğunu ve bütün önceliğin üyelik müzakere sürecini tamamlamak olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, ''AB'ye üyelik terörle mücadeleye engel değil. Tam tersine, terörle mücadelede AB içinde dayanışma vardır ve daha da güçlü olması gerekir'' dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 868 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri