Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

The Times'tan Felaket Tablosu

01.03.2010 20:14
Dünyanın en saygın gatelerinden The Times, 'Türkiye, bugün bir felaketin eşiğinde" diye yazdı. Gazete, 'Erdoğan'ın darbecilerle mücadelesinden galip çıkması' gerektiğini vurgularken aksi durumun tablosunu çizdi.

 

İngiliz The Times Gazetesi, Türkiye’deki son gelişmeleri değerlendirdiği yorumda "Ankara ile ordu arasındaki gerginlik, bir felakete yol açabilir" spotunu kullandı.

-"TÜRKİYE, BATI VE BÖLGESEL İSTİKRAR İÇİN KAYIPLAR HESAP EDİLEMEZ"

Gazete "NATO’nun direği, Avrupa Birliği’nin potansiyel üyesi ve Ortadoğu’da Batı’nın stratejik müttefiki Türkiye, bugün bir felaketin eşiğinde" diye yazdı. Gazete şöyle devam etti: "Recep Tayyip Erdoğan’ın başında bulunduğu ılımlı İslamcı hükümet ile ordu arasındaki mevcut mücadele, bir darbeyi provoke ederse veya siyasi ya da dini şiddeti kışkırtırsa eğer, Batı için, bölgesel istikrar için ve bu yükselen ekonomik gücün umutları için oluşturacak kayıplar, hesap edilemez." Gazete, "ılımlı kılıfla olsa da siyasi İslam’ın, demokrasi, devlet otoritesi ve laik kurumlarla bağdaşıyor mu?" sorusunun sadece Türkiye için değil, ancak tüm İslam dünyasındaki ülkeler için kritik önem taşıdığını da vurguladı.

-"ERDOGAN-BAŞBUĞ GÖRÜŞMESİNE RAĞMEN KORKULAR SÜRÜYOR"

Gazete, eski komutanların serbest bırakılmasından sonra gerilimlerin bir ölçüde azalmış olduğu ancak Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'u arasındaki görüşmeye rağmen, "korkular ve söylentiler"in hala devam ettiğini, borsanın düştüğünü, "sosyal ve siyasi bölümlerin sertleştiği"ni de yazdı.

AKP’yi, ordu için beklenenden "daha çetin bir meydan okuma" oluşturduğu görüşünü de dile getirdiği yorumda askerler, yargı ve birçok Türk aydının, AKP konusunda ciddi kuşkularının bulunduğunu da belirtti.

The Times, AKP’nin de ordunun hala kendisini devirmeye yönelik komploları kurmayı sürdüğüne inandığını da kaydederek ordunun yeniden bir darbe girişiminde bulunması halinde kendisinin yurt dışında izole bulabileceğini belirtikten sonra şu yorumu da yaptı: "Bu, Sayın Erdoğan’ın kazanması gereken bir mücadeledir. AB adayı bir ülkede ordunun sivil mahkemelerde yargılanmaması, politika üzerinde vetosunun olması, Kıbrıs’ta bir çözümü bloke etmesi veya hükümete gözdağı vermesi kabul edilemez. Ancak Sayın Erdoğan, öfkeli ordunun, Türkiye’yi, darbe komplocularının yaratmak istedikleri gibi görünen kargaşaya sürüklememesini engellemek için nabza göre şerbet vermesi, sabırlı ve kararlı olmalı."

Bu haber toplam 1512 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri