Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

The Times gazetesinden ilginç iddia

16.06.2009 13:55
The Times gazetesi, Kuzey Irak petrolüne ilişkin bir yorumda “Türkiye ile Kürt ayrılıkçı PKK arasında görüşmeler yapılıyor. Tarihte ilk defa petrol bir çatışmaya son vermiş olacak” iddiasında bulundu.
The Times, “Türkiye ile PKK arasında görüşmeler yapıldığı”nı öne sürdü. Gazete, Kuzey Irak petrolüne ilişkin bir yorumunda “Türkiye ile Kürt ayrılıkçı PKK arasında görüşmeler yapılıyor. Eğer görüşmeler başarılı olursa, tarihte ilk defa petrol, bir çatışmaya son vermiş olacak” iddiasına yer verdi.

The Times'in editörlerinden David Wighton imzası ile yayımlanan “Petrol Kürt Bölgesine Barış Getirebilir mi?” başlıklı yorumda “İran'ın batısında ve Türkiye'nin güneydoğusunda dünyanın en yeni petrol devleti”nin bulunduğu belirtilerek Kuzey Irak'ta birkaç büyük petrol ve gaz alanının ortaya çıkarılmasının ardından Batılı petrol şirketlerinin bölgeye girmek için kapıştığı kaydedildi.

Bu çerçeve yapılan yatırımlara işaret eden gazete, bu yatırımların ise, Bağdat'ın, bölgesel Kürt hükümetinin “federal onay” olmadan lisans verme hakkının bulunmadığı yolundaki uyarıları tekrarlamasına rağmen yapıldığına dikikat çekti. Yorumda söyle devam edildi:

“Bunun izahı, Türkiye'nin, Kürt bölgesel hükümetinin, Irak topraklarının altından petrol çıkarılmasına tartışılmaz bir tapu sağladığı yönünde güvence verdiği olabilir” diyen gazete, Çukurova grubuna bağlı Genel Enerji'nin, İngiliz Heritage petrol şirketince 1.5 milyar sterline alınmayı kabul ettiğini anımsatarak, “Türkiye'nin en büyük özel şirketi, böyle bir şeyi, Ankara ve Erbil'deki Kürt politikacılarından güvence almadan yapması beklenemezdi” diye yazdı. Yorumda şu iddiaya yer verildi:

Türkiye ile, 25 yıldır ülkenin doğusunda silahlı bir ayaklanmayı yürüten Kürt ayrılıkçı PKK arasında görüşmeler yapılıyor. Eğer görüşmeler başarılı olursa, tarihte ilk defa petrol, bir çatışmaya son vermiş olacak.”

Bu haber toplam 852 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri