Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

The Times'tan müthiş iddia!

05.08.2009 16:44
"The Times" Lübnan'daki Hizbullah'ın İsrail sınırına 40 bin füze depoladığını öne sürdü.

İsrail ve Birleşmiş Milletler (BM) kaynaklı haberde Hizbullah'ın ikinci kez ve çok daha güçlü bir şekilde İsrail'e yakın bir bölgeye 40 bin adetlik roket ve füzelerden oluşan askeri tersane inşa ettiği bildirildi.

Gazetenin verdiği bilgiye göre Hizbullah, İsrail sınırına yakın bölgede 40 bin adetlik roket gücüne sahip. Bu bölgede bulunan askerlerin, gerektiğinde Tel Aviv'i vurabilecek şekilde ve Lübnan hava sahasına yapılacak saldırı ihtimaline karşı eğitildiği kaydedildi.

Hizbullah'a yakın askeri kaynaklardan gelen bilgi ise şöyle: “Hizbullah hava kuvvetlerini güçlendirerek bir omuz mesabesinde alçalarak ölüm saçan İsrail helikopter ve savaş uçaklarına karşılık verecek, Hizbullah artık o bölgede çok sayıda füzeye sahiptir.”

Ayrıca gazetenin, batılı haber kaynaklarından aktardığı bilgiye göre; Hizbullah güçleri (SE 18) tipi füzelerle Suriye'de eğitim çalışmaları yapıyor. Yine aynı kaynaklara göre, bu çalışmalar İsrail uçakları için büyük tehdit ve tehlike teşkil ediyor.

"İran yapımı 500 kg patlayıcısı olan 200 km üzerinde mesafeyi vurabilecek '110 feth' tipi füzeler Hizbullah için bir umut kaynağı" diye yazan gazete, haberinde "Hizbullah'ın füze geliştirme programı, İsrail'e daha ciddi karşılık verebileceğinin habercisidir" şeklinde ifadelere de yer verdi.

İsrail ordusu ve Kuzey Komutanlığı personel başkan yardımcısı Tuğgeneral Alon Friedman, Times'e yaptığı açıklamada “üç yıllık barış antlaşması her an bozulabilir” Şeklinde konuşmuştu.

Hizbullah genel sekreteri Hasan Nasrallah, geçen ay yaptığı açıklamada İsrail tarafından gelecek herhangi bir saldırı karşısında Tel Aviv'i vurma tehdidinde bulunmuştu.

Bu haber toplam 1206 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri