Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

THY, SMS ile uçak alacak

30 Ağustos 2008 / 12:32
Türk Hava Kurumu (THK), SMS kapmanyası yoluyla yangın söndürme uçağı alacak. Kurum destek bekliyor..
Türk Hava Kurumu (THK), orman yangınlarına müdahalede kullanılacak söndürme uçaklarının alınması için başlattığı kampanyaya, SMS yoluyla destek bekliyor.

THK Genel Başkanı emekli Hava Pilot Tümgeneral Yusuf Güngör, Türkiye'nin 12 orman yangın söndürme uçağı bulunduğunu ve bu uçakların hepsinin THK'daki uçaklar olduğunu belirtti.

Güngör, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ve Orman Genel Müdürlüğünün uçaklarının yurt dışından kiralandığını hatırlattı.

THK'nın uçaklarının küçük olduğunu, bu nedenle suyu karadan almaları gerektiğini vurgulayan Güngör, "Küresel ısınma denen bela, her geçen gün artıyor. Orman yangınları çok artmaya başladı. 2001 yılında yılda ortalama bin orman yangını çıkarken, son 2-3 yılda ortalama 2 bin orman yangını çıkıyor. THK olarak yasal bir sorumluluğumuz olmamasına rağmen, modern yangın uçaklarını almaya karar verdik 1,5 yıl önce. Başlattığımız kampanya kapsamında 1,5 yılda, 210 bin YTL para topladık. Ancak bu parayla uçağın tekerleğini alamazsınız. Kampanyamız devam ediyor. Faturalı cep telefonu kullanan herkes, 3919'a (yangın) yazsın bize uçak almamız için destek versin. Halkımızdan bu para gelmese bile, bu uçakları krediyle almak için çalışıyoruz."

Deri toplanması

Türk Hava Kurumunun 1925 yılında Atatürk tarafından kurulduğunu anımsatan Güngör, "Ama bizi, fitre ve kurban derisiyle bağdaştırıyorlar. Bizim kurban derisiyle bir ilgimiz yok. Kanunlarla verilmiş bir hak. Yüzde 40'ını alıyoruz yüzde 60'ını dağıtıyoruz. Topladıktan sonra elde edilen paranın yüzde 50'sini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına, yüzde 3'ünü Çocuk Esirgeme Kurumuna, yüzde 3'ünü Diyanet Vakfına, yüzde 3'ünü de Kızılaya veriyoruz. Yüzde 40'ını da bu fitre ve kurban derilerini toplayan 480 şubemizi ayakta tutmak için kullanıyoruz."
Kaynak:
Bu haber toplam 1026 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri