Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

THY 550 kişiyi işten çıkarıyor

02 Ekim 2008 / 11:46
Çağrı merkezini iki şirkete devredeceğini açıklayan THY'de, 550 kişi işten çıkarılacak.
Çağrı merkezini iki şirkete devredeceğini açıklayan THY'de, 550 kişi işten çıkarılacak.
THY bayrama çağrı merkezindeki 550 kişiyi işten atma hazırlığıyla girdi. Bayramın ikinci günü gazete ilanlarıyla THY'yi halka şikâyet eden Hava-İş sendikası ise dün protesto gösterisi düzenledi. THY "Biz daha profesyonel bir hizmet verilebilmesi için dışarıdan almaya karar verdik" derken Hava-İş Başkanı Atilay Ayçin, taşeronların üçte bir fiyatına çalışan alacağını dile getirdi. THY yönetimi ile Hava-İş, maaş pazarlıkları grevin kapısından dönülmesinin ardından şimdi de 550 kişinin çalıştığı çağrı merkezinin tasfiye edilecek olması nedeniyle karşı karşıya geldi.

THY, borsaya da 22 Eylül'de bir açıklama yaparak bünyesindeki çağrı merkezini kapatma kararı aldığını ve hizmeti dışarıdan AssisTT ve Vodatech adlı iki şirketten alacağını açıkladı. Bu açıklama üzerine Hava-İş sendikası ise dün gazetelere ilan vererek THY'nin 550 kişiyi işinden edeceğini belirtti ve kurumu halka şikâyet etti. Borsa açıklamasından bu yana şirket çalışları da iş yavaşlatma eylemine gitti.

Sendika, asıl hedefin sendikalı, toplu sözleşmeli haklarını kaldırmak olduğunu belirtti. THY'den konuyla ilgili görüşmelerde THY Genel Müdürü Temel Kotil'in bir açıklama yapmayacağı daha önce yaptıkları açıklamanın geçerli olduğu belirtildi. Kotil, 25 Eylül'de yaptığı açıklamada, çeşitli sektörlerde büyük iş hacmine sahip şirketlerin çağrı merkezi hizmetini dışarıdan satın aldığını belirtmiş, THY'nin gelişen sektörde daha profesyonel ve teknik altyapıyla hizmet verebilmesi için bu alandan çıkmaya ve bu hizmeti dışarıdan almaya karar verdiğini dile getirmişti.
Bu haber toplam 944 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri