Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TİB Başkanı'ndan Açıklama

01.12.2009 14:36
TİB Başkanı Fethi Şimşek: Sadece müştekinin iddiaları, müştekinin telefonları ile ilgili hususlar incelendi.

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında (TİB) yapılan ikinci incelemeye ilişkin, ''Hakim kararında, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararında da yazılı olduğu gibi sadece müştekinin iddiaları, müştekinin telefonları ile ilgili hususlar incelendi. Gerekli dokümanlarını aldılar, keşif tutanağı tutarak başkanlığımızdan ayrıldılar'' dedi.

Şimşek, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin aldığı karar doğrultusunda TİB'de yapılan incelemenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, TİB'de herhangi bir dinleme yapılmadığını, hakim kararlarında aidiyet numaraları yazılı soruşturmayı yapan cumhuriyet savcısının görevlendirdiği kolluk görevlileri tarafından ilgili birimler nezdinde dinleme yapıldığını söyledi.

TİB'e gelen hakim kararlarında, hukuka aykırı bir durum olduğunda bunlarla ilgili itirazlarını yaptıklarını hatırlatan Şimşek, ''Burada yapılan işlem, Ankara Birinci Sulh Ceza hakimimiz, Sincan Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği karar çerçevesinde Başkanlığımıza geldiler, gayet olgun bir hava içerisinde ve tamamen hukuki çerçevede bu işlemlerini yaptılar ve teşekkür ederek ayrıldılar'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Bilgisayarlar kopyalandı mı?'' sorusuna Şimşek, ''Hakim kararında, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararında da yazılı olduğu gibi sadece müştekinin iddiaları, müştekinin telefonları ile ilgili hususlar incelendi. Gerekli dokümanlarını aldılar, keşif tutanağı tutarak başkanlığımızdan ayrıldılar'' yanıtını verdi.

Fethi Şimşek, inceleme sonucunda bir dinleme olayının tespit edilip edilmediğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken ''Zaten bu dinleme işleri kısmen basına intikal etti. Bunun dışında söylenecek somut, sizler için yeni denilebilecek bir husus yok'' diye konuştu.

"ARAMA" 3 SAAT SÜRDÜ

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin aldığı karar doğrultusunda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında (TİB) yapılan ikinci inceleme tamamlandı. İlk incelemeyi de gerçekleştiren Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hayri Keskin'in beraberindeki 3 kişilik bilirkişi heyetiyle yaptığı inceleme yaklaşık 3 saat sürdü.

Polis eşliğinde gerçekleştirilen inceleme sonrasında, TİB binası çıkışında gazetecilerin ''Bir engelleme ile karşılaştınız mı?'' soruları üzerine Keskin, ''Hiçbir açıklama yapmıyoruz arkadaşlar. İşlemimiz bitmiştir'' dedi. Keskin, ''Telekulak'' iddialarıyla ilgili Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce alınan karar doğrultusunda gerçekleştirdiği ilk inceleme sırasında, kendisine ''fiili engellemede bulunulduğu'' iddiasıyla TİB'de Hukuk Daire Başkanı olarak görev yapan M.A. hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu da Hakim Hayri Keskin hakkında inceleme başlatmıştı.

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi ise TİB'deki ilk inceleme sırasındaki eksikliklerin giderilmesi amacıyla ikinci kez inceleme yapılması talimatı vermişti.


Bu haber toplam 990 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri