Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TIPTA DEVRİM GİBİ BULUŞ

28 Aralık 2008 / 17:22
Yarasa tükrüğünden felç ilacı üretildi

Atila Altuntaşın haberi

Danimarka’nın ilaç firması H.Lundbeck, yarasaların bir türü olan vampir yarasanın türkmüğünden felç ilacı üretti.

Yarasanın tukrüğündeki, bazı emzimleri kullanarak ilacı geliştirildiğini söyleyen firma yetkilileri, ilacın tıp dünyasında devrim olacağını ifade etti.

Şirketin üst düzey bir yöneticisi olan Anders Gersel Pedersen basına verdiği demeçte:’’Günümüzde felç hastalarının yüzde 80, i ilk üç saat içerisinde tedavi edilemiyor. Nedeni de elimizdeki bütün felç ilaçlarının felcin oluşumunda üç saat sonra etkisi kalmıyor ’’ dedi.

Geliştirilmiş yeni ilacın özellikle bu üç saatlik sürenin, artırılmasını sağladığı için önemli olduğunu belirten Petersen sözlerine: ’’Vampir yarasanın tükrüğünde yer alan desmoteplase maddesi felç oluşumundan dokuz saat sonraya kadar etkisini kaybetmiyor. Bu da felç riski olan hastaların hastaneye ulaşmalrı için fazladan altı saat anlamına geliyor ’’ dedi.

Genelikle beyine giden atardamarların tıkanması sonucu meydana gelen felç vakalarının tedavisinde kullanılacak ilacın, tıp dünyasında yeni açılımlara sebeb olması bekleniyor.

H.Lundbeck tarafından üretilen ilacın klinik testleri, şu anda Avrupa, Amerika,Kanada ve Asya’nın çeşitli merkazlerinde gerçekleştiriliyor. İlacın test süresinin bitiminden sonra onaylanması bekleniyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 1868 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri