Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tiryakiler son gününüz

18 Mayıs 2008 / 09:59
Dumansız dönem yarın başlıyor. Nerelerde sigara içilecek nerelerde içilmeyecek? İçilirse cezası ne kadar olacak?
Tiryakiler dikkat! 1 gün kaldı
Dumansız dönem yarın başlıyor. Nerelerde sigara içilecek nerelerde içilmeyecek? İçilirse cezası ne kadar olacak


Dumansız dönem yarın resmen başlıyor. Pazartesi günü yürürlüğe girecek olan kapsamlı sigara yasağı, kamu hizmet binalarının, koridorlar dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel kişilere ait binaların kapalı alanlarında uygulanacak. Yasa yürürlüğe girmeden elini çabuk tutan kurumlardan biri TBMM oldu. TBMM yönetimi, sigara tiryakisi milletvekilleri ve personel için Meclis bahçesinde hava koşullarına uygun çadırlar kurmak için karar aldı. TBMM binaları içinde, kulislerde sigara içen vekiller için de özel tutanak tutulacak ve 62 YTL para cezası verilecek.

Sigara düşmanlığını her fırsatta dile getiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da sigara yasağına ilişkin bir genelge yayınlayarak yasağın uygulanacağı alanlara açıklık getirdi. Artık tiryakiler, evleri hariç birden çok kişinin girebildiği binaların kapalı alanlarında asla sigara içemeyecek. Taksilerde, şehir içi vapurlarda, trenlerde sigara içilemeyecek. Kanun'un pazartesi günü yürürlüğe girmesine karşın işletmelerin “sigara özel bölümü” hazırlamaları için 14 ayları daha var.

VAPURDA ÇAY KEYFİ: Taksi hizmeti verenler dahil, karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu taşım araçlarında tütün ürünleri tüketilmeyecek. Bu alanlarda tütün ürünlerinin tüketilmesi için tahsis edilmiş alanlar varsa, bunlar kaldırılacak.


GÜVERTEDE SINIRLI: Şehirlerarası veya uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güvertelerinde, yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalarının yatarak tedavi gördüğü birimlerde ve ceza infaz kurumlarında, toplam alanın yüzde 10'unu geçmeyecek şekilde tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilecek. Denizyolu araçlarının güvertelerindeki alanlar ise, diğer yolcuların etkilenmesini önleyecek şekilde tecrit edilecek ve girişlerine gerekli uyarı yazıları asılacak.


STATLARDA BÖLÜM: Açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerler ile bunların seyir yerlerinde tütün ürünleri kullanılmayacak, bu tesislerde tütün ürünlerinin tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulması halinde bu alanlar toplam seyir alanının yüzde 50'sini geçmeyecek ve ortamda bulunan diğer kişilerin etkilenmesini önleyecek şekilde düzenlenecek.


BAR SAHİBİ BİLİR: Kahvehane, kafeterya, birahane, bar gibi yerlerde, işletme sahibi tecrit edilmiş ve hava geçişi engellenmiş bir bölüm oluşturmazsa, tiryaki kahve veya içkisiyle birlikte sigara içemeyecek. Ticaret merkezi, iş hanı, sinema, havaalanı, spor ve eğlence tesisi, alışveriş merkezi ve benzeri yerlerde de sigara tüketilemeyecek.


OTEL ODASI: Otelcilik hizmeti verilen işletmelerin, tütün ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına tahsis edilmiş odalarında standartlara uygun havalandırma tertibatı bulunacak. Odaların mümkün olduğunca aynı kat, koridor gibi müstakil ve tecrit edilebilir ayrı bölümlerde yer alması sağlanacak. Dershaneler, özel eğitim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumları ile okul öncesi eğitim kurumlarının kapalı alanları ile birlikte açık alanlarında da tütün ürünleri tüketilmeyecek

Tecrit odası kriterleri

Tütün tüketilmesine mahsus alanlar, koku ve duman geçişini önleyecek şekilde tecrit edilmiş ve standartlara uygun, havalandırma tertibatıyla donatılmış, tavanı, kapı ve pencereleri dışında dört tarafı sert zemin veya duvarla kaplı olacak. Alanların duvarlarında tütün ürünleri kullanımının zararlarını anlatan sağlık uyarıları, görülebilir yerlere asılmış olacak ve kapılarında tütün ürünlerinin tüketimine mahsus alan olduğunu belirtir uyarı yazıları bulunacak. Bu alanlara 18 yaşını doldurmamış kişiler giremeyecek.

İşte cezalar

Yasak alanlarda sigara içenlere 50 YTL, sigara izmaritini veya paketini yere atana 20 YTL, sigara içilmesine izin veren iş yeri sahibine ise 5 bin YTL'ye kadar para cezası verilecek. Yasak yerlerde sigara içilmesine izin verenler öncelikle uyarılacak, uyarıya rağmen önlem almazlarsa 500 ila 5 bin YTL arasında para cezasına çarptırılacak. Okul, dershane, tiyatro, spor salonlarında sigara satanlara 1000 YTL ceza verilecek. Sokaklarda tane ile sigara satanlar 250 YTL ödeyecek. Yasaklara uymayan firmalar 250 bin YTL'ye kadar ceza ödeyecek.


Kaynak:
Bu haber toplam 712 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri