Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TL tasarımı nasıl olmuş?

08 Ekim 2008 / 09:25
Yeni Türk Lirası'nı silik ve heyecansız bulan tasarımcılar, yılbaşından itibaren kullanıma girecek olan Türk Lirası'nı değerlendirdi...
Dört yıl önce tedavüle giren Yeni Türk Lirası'nı silik ve heyecansız bulan tasarımcılar, yılbaşından itibaren kullanıma girecek olan Türk Lirası banknotlar için 'güzel ama daha güzel olabilirdi' değerlendirmesini yaptı.

Daha Güzel Olabilirdi

Tasarımcılara göre daha sağlıklı yorum yapabilmek için 1 Ocağı beklemek gerekiyor. Ünlü modacı Atıl Kutoğlu, tercih edilen renklerin uyumunun güzel olduğunu belirterek, gülen Atatürk portresinin de yeni banknotlara sempatiklik ve sıcaklık kattığını söyledi. Banknotların arka yüzünde yer alan resimlerin de ilginç olduğuna dikkat çeken Kutoğlu, daha önce ismini bilmediği Türk tarihinde önemli hizmetleri olan birçok değerli şahsiyetleri bu vesileyle tanıma fırsatı bulduğunu kaydetti. Kutoğlu, bu kadar önemli isimleri tanımanın mutluluk verici olduğunu ifade etti. "Türk Lirası banknotlarının dizaynının daha modern olmasını tercih ederdim." diyen Kutoğlu, doların klasik, Euro'nun ise modern olduğuna dikkat çekti.

Zaman Gazetesi Görsel Yönetmeni Fevzi Yazıcı, renk, kompozisyon ve tasarım hakkında, "Bizi yansıtan çalışmalar değil" dedi. Renk ve ebat olarak gerekenlerin yapıldığını dile getiren Yazıcı, "Algılama olarak zorluk yaşanacağını düşünmüyorum. Ancak renk unsurunun kontrolü çok zor. Bunu anlamak için de gerçek parayı elimize almamız gerekiyor galiba." diye konuştu. Tasarım açısından ilk bakışta karmaşık bir izlenim edinildiğini dile getiren Yazıcı'ya göre işin bir yerlerinde nefes alacak bir boşluk arayışı var.

Yılbaşından itibaren kullanıma girecek TL'ler için, "Keşke şurası şöyle olsaydı diyeceğim bir kusur yok" diyen tasarımcı karikatürist Salih Memecan, yeni banknotların klasik para tasarımı çizgisinde olduğunu söyledi. Paranın tasarım aşamasında karmaşık yapıda olmasının güvenlik özelliklerinden kaynaklandığını belirten Memecan, tasarımdan daha önemlisinin banknotun zor taklit ediliyor olması olduğunu kaydetti. TL banknotlarının arka yüzünde yer alan şahsiyetlerin Türk kültürünü yansıtması bakımından önemli olduğuna dikkat çeken Memecan, "Arka yüzde yer alan isimlerin Türk tarihi açısından ne kadar önemli işler yaptığı ortada. Bu şahsiyetlerin özellikle çocuklar ve gençlerimiz tarafından tanınması son derece önemli." diye konuştu.

Türk Lirası'nın yeni yüzleri belli oldu. 1 Ocak 2009'da tedavüle girecek tüm banknotların ön yüzünde Atatürk'ün gülümseyen portresi yer alırken en büyük banknot olan 200 TL'nin arka yüzünde Yunus Emre portresi var. 5 TL'nin arka yüzünde Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı, 10 TL'nin arka yüzünde Ord. Prof. Dr. Cahit Arf, 20 TL'nin arka yüzünde Mimar Kemaleddin, 50 TL'nin arka yüzünde Fatma Aliye Hanım, 100 TL'nin arka yüzünde ise Itri'nin portreleri bulunuyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 1626 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri