Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TMO'ya satmak istiyorlar

17 Ekim 2008 / 11:58
Fındıkta Bu Yıl 800 Bin Ton Civarında Rekolte Beklenirken, Üretici, Fındığın Yarısından Fazlasını Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) Satmak İçin Başvurdu.

Fındıkta bu yıl 800 bin ton civarında rekolte beklenirken, üretici, fındığın yarısından fazlasını Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) satmak için başvurdu.

TMO Genel Müdürü Mesut Köse, 1 Eylül'de başlayan alım kampanyası kapsamında, şimdiye kadar 193 bin üreticinin 465 bin ton ürün satmak için randevu aldığını bildirdi. Üreticiden bugüne kadar 80 bin tona yakın fındık alındığını ve karşılığında 110 milyon YTL ödendiğini belirten Köse, üreticinin randevu alımı sırasında taahhüt ettiği fındığın yüzde 76'sını TMO'ya sattığını kaydetti. Köse, üreticinin taahhüt ettiği miktara göre satış oranı dikkate alındığında, TMO'nun bu yılki alım miktarının öngörülen 300 bin tonun üzerine çıkabileceğini bildirdi.

Fındıkta, piyasa çevreleri bu yıl 800 bin-850 bin ton üretim olduğunu belirtirken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılki ilk tarımsal üretim tahmininde fındık için 764,7 bin tonluk rekolte açıkladı. Üretici taahhüt ettiği fındığı TMO'ya getirirse, Ofis, rekoltenin en az yarısını almış olacak.

TMO'nun, alımlarının finansmanı konusunda bir sorun bulunmadığını belirten Köse, bu amaçla 635 milyon dolarlık, düşük faizli 2010 yılına sarkan vadelerle kredi bağlantısı yapıldığını, bunun 400 milyon dolarının kullanıldığını, 235 milyon dolarlık bölümüne ilişkin işlemlerin devam ettiğini söyledi. Köse, ihtiyaç duyulan durumlarda Hazine'den sağlanan kaynakların da devreye sokulduğunu bildirdi.

Ofis, 10 dekara kadar üretim alanı olan çiftçiden aldığı fındığın bedelini bir hafta içinde, daha fazla üretim alanı olan çiftçiden aldığı fındığın bedelini ise 25 günde ödüyor. Şimdiye kadar alınan 80 bin tona yakın fındık için üreticiye 110 milyon YTL ödendi.

Fiskobirlik'in, bu yıl da ''TMO adına alım yapma'' yönünde teklifinin bulunduğunu hatırlatan Köse, bunun değerlendirildiğini, henüz bir karar verilmediğini belirtti.

 

 

 

sondakika

Bu haber toplam 1204 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri