Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TMSF yetkisi Hükümet'e veriliyor

30 Ekim 2008 / 18:40
Mevduata güvence sınırı ile ilgili TMSF'deki yetkinin iki yıl süre ile Hükümet'e verileceği açıklandı. Bakan Şimşek bu kararın alınış gerekçesini açıkladı:
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, sigortaya tabi olacak tasarruf mevduatının ve gerçek kişilere ait katılım fonlarının kapsamını ve tutarını belirlemeye ilişkin TMSF'ye verilen yetkilerin, 2 yıl süreyle doğrudan Bakanlar Kurulu tarafından kullanılmasını içeren önerge kabul edildi.

Komisyonda, Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Kanun Tasarısının görüşmelerinde, AK Parti Bursa Milletvekili Altan Karapaşaoğlu ile AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay tarafından, mevduata ilişkin düzenleme içeren ve tasarıya yeni madde eklenmesini düzenleyen önerge verildi.

Kabul edilen önergeye göre, Bankacılık Kanunun 63. maddesinin 3. fıkrasında sigortaya tabi olacak tasarruf mevduatının ve gerçek kişilere ait katılım fonlarının kapsamını ve tutarını belirlemeye ilişkin TMSF'ye verilen yetkiler, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 yıl süreyle doğrudan Bakanlar Kurulu tarafından kullanılacak.

Bakanlar Kurulu, bu süre içerisinde tasarruf mevduatının ve gerçek kişilere ait katılım fonunun yanı sıra, sigortaya tabi olacak diğer mevduatın ve katılım fonlarının kapsamını ve/veya tutarını ve sigorta kapsamı dışında tutulacak mevduat ve katılım fonlarının niteliğini belirlemeye de yetkili olacak.

Bakan Şimşek, düzenleme ile ilgili "Türkiye etrafında başka ülkelerin farklı tedbirler alındığını belirterek Para ile ilgili kararların daha hızlı alınabilmesi için yetkiyi bakanlar kuruluna alınmasına karar verildi." dedi. Şimşek "Türkiye'nin problemli şirket oranı ve bankaların güvencede olduğunu belirterek, her ihtimale karşı doğabilecek sıkıntılarda hızlı karar alabilmek için böyle bir karar alındı. Bunun başka bir anlamı yok."

Kaynak:
Bu haber toplam 1020 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri