Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TOKİ MÜTEAHHİDİ KAÇTI, ESNAF BATTI

06.04.2009 05:57
Muğla’nın Kavaklıdere İlçesi’nde TOKİ evlerini yapan müteahhidin, kaba inşaatı bitirdikten sonra 100’ün üzerinde esnafa yaklaşık 2 milyon TL tutarında borç yapıp ortadan kaybolduğu iddia edildi.

Kavaklıdere Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Öztürk, ilçedeki esnafın yarısının batma noktasına geldiğini öne sürdü.

Kavaklıdere’de 2007 yılının haziran ayında inşaatına başlayan 116 konutlu TOKİ evleri, esnafın kabusu oldu.

Müteahhit firma olan Şark İnşaat Turizm Madencilik İşletmeleri Taahhüt Sanayi Ltd. Şti.’nin, geçen yıl kaba inşaatı tamamladıktan sonra şantiyelerini kapatıp Kavaklıdere’yi terk ettiği, firmanın ortak ve yöneticileri olan Sami Fitos ile Ömer Gezer’e de ulaşılamadığı iddia edildi.

Müteahhit firmanın, 2007- 2008 yıllarında Kavaklıdere’de aralarında mermerci, marangoz, keresteci, inşaat malzemeleri satan işyeri, manav, fırın, market, lokanta ve kasabın da bulunduğu 100’ün üzerinde esnafa 2 milyon TL tutarında borç yaptığı, verilen çek ve senetlerin ise ödenmediği öne sürüldü.

30’a yakın esnaf Kavaklıdere Çarşısı’nda toplanıp tepkilerini dile getirdi, çek ve senetlerin bir an önce ödenmesini istedi. Diğer çarşı esnafı da eyleme destek verdi. Parasını alamayan bazı esnafın, TOKİ konutlarındaki kapı ve pencereler ile banyo armatürlerini söktüğü belirtildi.

‘ESNAF CİNNET AŞAMASINDA’

Ortadan kaybolan Fitos ve Gezer’in bulunması için savcılığa, emniyete dilekçe verdiklerini, 3 hafta önce ilçeye gelen Devlet Bakanı Cemil Çiçek’e de konuyu ilettiklerini ancak sonuç alamadıklarını aktaran Şenol Restaurant’ın işletmecisi 42 yaşındaki Şenol Kara şöyle konuştu:

“TOKİ işçilerinin yediği yemeklerin karşılığında 105 bin TL’lik çek ve senet aldım. Ancak bunların hiçbiri ödenmedi. İki müteahhidi aylardır aramamıza rağmen bulamıyoruz. Soruna çözüm bulunması için üç kez Ankara’ya TOKİ Genel Müdürlüğü’ne gittim. Hepsinde ‘Biz müteahhide paralarınızı ödedik siz onlardan paranızı alın’ cevabıyla karşılaştık. Ben ve benim gibi 50’ye yakın esnaf iflas etme ve kepenklerini kapatma noktasına geldi. Esnaf arkadaşlarımızın bazıları cinnet getirme aşamasında. İlçede her an sonu felaketle sonuçlanabilecek olaylar meydana gelebilir.”

Kara, bunca şikayetin ardından TOKİ ya da Başbakanlık’ın bir müfettiş gönderip konuyu inceletmediğini belirtirken, elindeki çek ve senetleri caddeye fırlatarak tepkisini dile getirdi.

‘İNŞAAT BAŞLAYINCA SEVİNMİŞTİK’

Kavaklıdere’nin çok küçük, ekonomisinin de zayıf bir ilçe olduğunu vurgulayan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Öztürk de soruna bir an önce çare bulunmasını istedi. İlçedeki esnafın yarısının iflas noktasına geldiğini öne süren Öztürk şöyle konuştu:

“TOKİ inşaatları başlayınca esnaf çok sevinmişti. Müteahhit ve işçiler nedeniyle piyasaya canlılık gelmişti. Ancak verilen çek ve senetler karşılıksız çıkınca 100’ün üzerinde esnaf mağdur oldu, iflas etme noktasına geldi. TOKİ’ye güvenip mal veren esnaf, ne yaptıysa, hangi kapıyı çaldıysa soruna çare bulamadı, parasını geri alamadı. Eğer devlet müteahhidi Kavaklıdere’ye gönderip esnafın parasını ödetmezse, ilçemiz esnafının yarısı kepenk kapatır, iflas bayrağını çeker. 5 bin TL ile 200 bin TL arasında değişen rakamlarda alacağı olan esnafın büyük bölümünün bırakın avukat tutacak, evine ekmek götürecek parası yok.”

Öztürk, paranın ödenmemesi durumunda, gelecek günlerde esnafın eş ve çocuklarıyla TOKİ konutlarının önünde eylem yapacağını duyurdu.

hürriyet
 
Bu haber toplam 3678 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri