Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

184 Lira Taksitle Daire

28.01.2010 00:21
TOKİ, 5 ilde alt gelir grubuna yönelik 1030 konutu şartsız satışa çıkardı. En düşük fiyatı 37.6 bin lira...

TOKİ, 5 ilde alt gelir grubuna yönelik 1030 konutu şartsız satışa çıkardı. En düşük fiyatı 37.6 bin lira olan konutlar, 184 liradan başlayan taksitlerle 180 ay vadeyle satılacak. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, yoksul konutlarını haketmeyen kişilerin almaması için şartları sıkılaştıracaklarını, ancak 100 liralık taksiti değiştirmeyeceklerini açıkladı.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 5 ilde alt gelir grubuna yönelik yaptığı 1030 konutu, hiçbir şart aramadan açık satışa çıkardı.
En düşük fiyatı 37,6 bin lira olan konutlar, 184 liradan başlayan taksitlerle 180 ay vadeyle satılacak. TOKİ'den verilen bilgiye göre, şimdiye kadar alt gelir ve yoksul grubuna yönelik 108 bin civarında konut yapıp satan idare, 5 ilde 1030 konutu, hiçbir şart aramadan açık satışa sundu.
Vatandaşlar, Adana Karaisalı'da 1. ve 2. etaplarda, Gaziantep Islahiye'de, Şahinbey'de Serinevler-Perilikaya, Hatay-Reyhanlı, Karaman Kırbağı ve Mersin Silifke'de alt gelir grubu projelerinde toplam 1030 adet konutu, ilgili banka şubelerine başvurarak hemen alabilecek.
Bu konutların satışında, alt gelir grubuna yönelik satışlarda aranan, “projenin bulunduğu il-ilçe sınırlarında 3-5 yıldır oturuyor olma, il-ilçe nüfusuna kayıtlı olma, 25-30 yaşın üzerinde olma, aylık hane gelirinin 1.6 bin liranın üzerinde olmaması, TOKİ'den daha önce konut kredisi kullanmamış olma, kendi adına konutunun olmaması” şartları aranmayacak.
Bu durumda, elinde 5-6 bin lira peşin parası bulunan, yatırım yapmak isteyen, eşine-çocuğuna konut almak isteyenler, halen tamamlanmış durumdaki bu konutlardan hemen alabilecekler. En düşük fiyatı 37 bin 665 lira olan konutların satışında yüzde 12 peşinat alınıyor. Taksitleri 184 liradan başlayan konutların bedeli 180 aya kadar vadeyle ödenebilecek. Konutlar için başvurular 31 Mart'a kadar ilgili banka şubelerine yapılabilecek.
Konutları alan vatandaşlar, hemen taşınabilecek veya kiraya verebilecek. Taksitler, satın alınan ayı takiben ödenmeye başlanacak. Yetkililer, söz konusu projelerdeki konutların, daha önce alt gelir grubundaki vatandaşlar için, satış şartlarını taşımak şartıyla birkaç kez satışa çıkarıldığını, ancak yeterli başvuru gelmemesi üzerine, stokları değerlendirmek üzere açık satışa sunulduğunu belirtti. Alt gelir grubuna yönelik konutların büyüklüğü ortalama 85 metrekare.
7796 SOSYAL KONUT AÇIK SATIŞTA
Verilen bilgiye göre, TOKİ'nin halen Türkiye genelinde, alt gelir grubuna yönelik satışa sunulan 1030 konut dahil toplam 7 bin 796 sosyal konutu ile 261 işyeri açık satışta bulunuyor. Söz konusu konutlar da 184 liradan başlayan taksitlerle ve 180 aya kadar vade ile satılıyor. İlgili banka şubelerine başvuran vatandaşlar, istedikleri konutu, işyerini seçip, konutlarını hemen teslim alabilecek.
354 BİNİ SOSYAL KONUT
Verilen bilgiye göre, gelecek yıl sonunda projelendirilen konut sayısını 500 bine ulaştırmayı öngören idare, 2010 yılı hedefini 450 binden 480 bin konuta çıkardı. İdare bu yıl 70 bin civarında konutu ihale edecek.
HAKETMEYENE YOKSUL KONUTU YOK
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, halen 100 lira taksitle satılan yoksul konutları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, çok büyük ilgi olan bu konutları hak etmeyen vatandaşların almaması için başvuru şartlarını sıkılaştıracaklarını söyledi. Bayraktar, şöyle dedi: “Bu konutlara çok müracaat oluyor. (Hak etmeyenler de giriyor, hava parası ile devrediyorlar) diye çok şikayet geliyor. Ama henüz yoksul konutlarından teslim ettiğimiz yok. Yaz aylarında ilk yoksul konutları teslim edilecek. Teslim ederken bu suiistimaller varsa ortaya çıkar. Almış, kendisi taşınmıyorsa, demek ki bunu birine devretmiş... Kendisi oturmuyorsa, bunu elinden almak lazım. Üzerinde çalışıyoruz. Peşinatsız, 100 lira taksit olayı değişmez. Evine taşındıktan sonra 100 lira taksit başlayacak. Bu konuda kendimizi bağladık.”

 

Bu haber toplam 5646 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri