Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TOKİ'nin fakir evi projesi

06 Ağustos 2008 / 15:10
Duvarı çatlak, damı damlayan, odaları boyasız, pencereleri kapanmayan evler... TOKİ Diyarbakır'dan başlayıp çok ilginç bir "fakir evi" projesi başlattı.
TOKİ, tarihi bir proje için düğmeye bastı. Dargelirli vatandaşın eski evinin tamiratını devlet yapacak. Proje için Diyarbakır pilot bölge seçildi. İlk etapta 500 ev tamir edilecek.

***
Devlet, yoksulun yuvasını yapacak

Yoksullukla mücadele projelerine bir yenisi daha ekleniyor. Diyarbakır Valiliği, "Ev onarım projesi" ile yoksul ve sosyal güvencesi olmayan 518 vatandaşın evini onaracak..

Diyarbakır'da uygulanmaya başlayacak proje ile Türkiye'de ilk kez devlet, dar gelirli vatandaşların evini tamir edecek. Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından hazırlanan "Ev Onarım Projesi" dar gelirli vatandaşların yüzünü güldürdü. Valiliğin hazırladığı "Ev Onarım Projesi" Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'nce (SYDGM) onaylandı. Hiçbir sosyal güvencesi ve geliri olmayan 518 vatandaşın evi tadilattan geçirilecek. Ev sahiplerinin yararlanacağı proje ile evlerin mutfağından camına, penceresinden kapısına, boyasından banyosuna kadar her şeyi elden geçirilecek.

EVLER İKİ AYDA TESLİM
Diyarbakır Vali Yardımcısı Suat Seyitoğlu, projeye Ankara'dan ciddi bir destek geldiğine dikkat çekti. Seyitoğlu, ihalenin yapıldığını, evlerin iki ay içinde teslim edileceğini söyledi.

GARİBAN VATANDAŞ ÇOK SEVİNDİ
Merkezde uygulamaya koyulan proje ile kapı, penceresi, boya badanası, mutfağı, banyosu kötü durumda olan evler tek tek tespit edildi. Valiliğin projesi sayesinde maddi durumu iyi olmayan vatandaşların kendi evlerinde iyi koşullarda yaşamaları sağlanacak. Yoksul semtlerin sakinleri tarafından sevinçle karşılanan proje kapsamında ilerleyen dönemde onarılacak ev sayısı artırılabilecek.
Kaynak:
Bu haber toplam 8076 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri