Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tony Schumacher'in Tavsiyesi

09.02.2010 01:24
Tony Schumacher, THY'nin Köln müdürlüğüne yaptığı ziyarette, Türk gazetecilerle bir süre sohbet etti.

Fenerbahçe'nin efsane kalecisi Tony Schumacher, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde (A) grubunda mücadele edecek Türkiye ve Almanya'nın birlikte gruptan üst tura çıkacak iki takım olduğunu söyledi. Tony Schumacher, Türk Hava Yolları'nın Köln müdürlüğüne yaptığı ziyarette, Türk gazetecilerle bir süre sohbet etti.
Schumacher, zaman zaman Türkçe yaptığı sohbette, Türkiye'nin futbol ülkesi olduğunu belirterek, ''Maça hem Türkiye hem de Almanya kaşkolu takarak gideceğim. Ben de yarı Türk sayılırım. Türkiye, futbolu seven ve futbol konusunda çok duygusal olan bir ülke'' dedi.

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın Türkiye için önemine işaret eden eski Alman kaleci, Türk milli takımının bu elemelerden geçerek şampiyonada başarılı olmasının 2016 adaylığı için de önemli olduğunu vurguladı.

-MİLLİ TAKIM İÇİN AYKUT KOCAMAN VE BÜLENT UYGUN ÖNERİSİ-

Türk milli takımının teknik direktör arayışında olduğunu bildiğini ifade eden Schumacher, ''Aykut Kocaman, Bülent Uygun çok başarılı iki teknik adam var. Yabancı hoca arayışlarında da saygı duyuyorum. Ama bu iki arkadaşın da değerlendirilmesini isterdim'' diye konuştu.

Almanya'da yetişen Türk futbolcuların milli takım konusunda hangi ülkeyi seçerlerse seçsinler hain olarak nitelenmemesi gerektiğini anlatan başarılı eldiven, ''Hiçbir futbolcu Alman ya da Türk milli takımını seçti diye hain ilan edilmemeli. Bu kabul edilemez. Futbolcular bu kararı alırlarken ailesiyle de konuşuyor. Hem burada doğan, yetişen gençler kendilerini bu ülkeye daha fazla ait hissediyorlar'' değerlendirmesini yaptı.

-''TEKNİK ADAMLIK YAPMAYI DÜŞÜNMÜYORUM''-

Şu anda sportif konularda bir ajansı olduğunu ifade eden Tony Schumacher, teknik adam olarak çalışmamasının nedeninin sorulması üzerine, şunları söyledi: ''Teknik adam olarak ikinci ligde Fortuna Köln'ü çalıştırdım. Ancak teknik adamlık benim dünyam değil. Üst düzeyde mücadele eden takımlarda en az 4 ya da 5 yabancı futbolcu bulunuyor ve bunlara anlatmak istediğiniz, vermeyi arzuladığınız motivasyonu tercüman aracılığıyla veremiyorsunuz. Futbol da kalpten inanarak oynanması gereken bir oyun. O nedenle teknik adamlık yapmayı düşünmüyorum.''

İstanbul Bolluca'da yetim evi ve Manavgat'ta engelliler okuluna maddi ve manevi desteği olduğunu kaydeden Schumacher, Türkiye ile sıkı ilişkileri bulunduğunu ve THY'nin kendisine bu konuda destek verdiğini anlattı.
 

Bu haber toplam 1202 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri