Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HABİTAT'tan TOKİ'ye ödül var

09.06.2009 15:06
Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdiği ''Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi'', Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Yerleşimleri Programı (HABİTAT) tarafından, 2009 yılının en iyi uygulamalarından biri
TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, HABİTAT İş Ödülü Seçim Komitesi, Çin'in başkenti Pekin'de, 25-26 Mayıs'ta yaptığı toplantılarda, BM-HABITAT İş Ödüllerini belirledi. TOKİ ile Ankara Büyükşehir Belediyesi ortaklığında oluşturulan Toplu Konut-Büyükşehir Belediyesi İnşaat Emlak Mimarlık ve Proje A.Ş (TOBAŞ) tarafından gerçekleştirilen ''Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi'', 2009 yılının 26 ''En İyi Uygulaması''ndan biri seçildi.

Açıklamaya göre, 26 uygulamanın 5 tanesinin de ''kazanan (winner)'' sıfatıyla ödüllendirildiği En İyi Uygulamalar kategorisinde yer alan projeler, özellikle ilgili şehir ve topluluklarda mevcut hayat kalitesinin geliştirilmesi yönünde yapılan sıra dışı katkılar anlamında öne çıkıyor.

TOKİ'nin Erzincan Çarşı Mahallesi Şehir Yenileme – Gecekondu Dönüşüm Projesi, geçen yıl Ekim ayında Dubai'de toplanan HABİTAT Teknik İstişare Komitesi tarafından ''İyi Uygulama'' olarak seçilmişti. Komite, toplam 436 uygulamayı değerlendirmiş, 103 tanesini ''En İyi Uygulama'', 288;ini ''İyi Uygulama'', 47;sini ''Ümit Vadeden Uygulama'' olarak nitelendirmişti.

TOKİ, 2007 yılında da Barcelona Meeting Point Organizasyonu tarafından, ''En İyi Uluslararası Gayrimenkul Projesi'' alanında ödüle layık görülmüştü.

-YURT DIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARA UYARI

TOKİ ayrıca, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını, ''TOKİ'' adı kullanılarak yapılan satışlar konusunda uyardı.

TOKİ'den yapılan açıklamada, son günlerde vatandaşlardan, Hollanda merkezli bir şirketin idarenin adını ve idarenin internet sitesinin ''Satışlar'' bölümünde yer alan formatı ve bilgileri kullanarak, TOKİ tarafından kendilerine verilmeyen satış ve pazarlama yetkisini kullanmaya çalıştığı yönünde şikayetler geldiği belirtildi.

Açıklamada, TOKİ konutlarının satış ve devir işlemlerinin sadece idare tarafından yetkilendirilmiş, Türkiye;de faaliyet gösteren bankaların şubelerinde gerçekleştirildiğine dikkat çekilerek, vatandaşlar, bu tür şirketlerin tekliflerine itibar etmemeleri konusunda uyarıldı.

TOKİ, kötü niyetli ve ticari kullanımlara karşı korumak amacıyla, bu yıl Mayıs ayında, adını, marka olarak ulusal ve uluslararası düzeyde koruma altına aldırmıştı. Türk Patent Enstitüsü ''TOKİ''yi ''tanınmış marka'' olarak tescil etmiş, uluslararası marka tescilini ise ''WIPO'' onaylamıştı.

-TOKİ'DE GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ

Bu arada, TOKİ'de uzun süredir Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Çağatay Göktayoğlu'nun görevinden ayrıldığı, yerine İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Mehmet Memduh Dizdar'ın getirildiği öğrenildi.
Bu haber toplam 1000 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri