Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Toprak bütünlüğü olmamalı

15 Ağustos 2008 / 18:08
Merkel, Medvedev ile Rusya'nın Soçi kentinde bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı yaptı. O sırada Bush'da bir açıklama yaptı... İşte çok sert mesajlar
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Güney Osetya nedeniyle Rusya'nın Gürcistan'a yönelik bazı adımlarının orantısız olduğunu söyledi.

Merkel, Rus lider Dmitry Medvedev ile Rusya'nın Soçi kentinde bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı yaptı. Merkel, "Rusya'nın bazı adımları, orantılı değildi. Rusya, askerlerini, Gürcistan'ın merkezinden çekmeli." diye konuştu. Alman lider, soruna yönelik çözümün, Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne saygı duyması gerektiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Güney Osetya'da yaşananların ardından bu bölge ile Abazya'nın Tiflis yönetimi altında yaşamasının "mümkün olmadığını" söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün yaptığı açıklamada, "Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü unutun" demişti.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da geçici ateşkes anlaşmasının Gürcistan'ın çıkarlarını koruduğunu savundu. Rice, Güney Osetya nedeniyle Rusya ile Gürcistan arasında yaşanan savaşın ardından Tiflis'e geldi. Tiflis'e gelirken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rice, "Gürcistan'ın çıkarlarının korunmadığı bir metne imza atmasını istemeyiz. Bu anlaşma Abazya ya da Güney Osetya'nın geleceğine ilişkin bir metin değil. Bu anlaşma, Rus askerlerini Gürcü topraklarından çıkarmaya ilişkin bir metin." dedi. Anlaşma ile Rus askerleri, Gürcü topraklarından çıkacak ancak Güney Osetya'daki barışı koruma görevine devam edecek. Bununla birlikte Rus askerleri, bölge dışında kısıtlı da olsa devri gezme imkanına sahip olacak. Ayrıca anlaşmada, Gürcistan'ın "toprak bütünlüğüne saygıya" yönelik bir ifade bulunmuyor. Bunun yerine Gürcistan'ın "bağımsızlığı ve egemenliği" ifadeleri geçiyor. Yetkililer, Abazya ve Güney Osetya'nın geleceğine BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde karar verileceğini vurguladı. Konsey kararlarında Gürcistan'ın uluslararası sınırları tanınırken bu iki bölge Gürcistan içerisinde görülüyor.

Amerikalı yetkililer, anlaşmanın mükemmel olmadığını ancak anlaşma ile Rusların Gürcü topraklarından çıkacağını söyledi. Siyahi bakan Rice, "Rusların Gürcü topraklarından çıkması ve statükonun sağlanması Tiflis için büyük bir başarı olacak." diye konuştu.


Medvedev: Oset ve Abhazların Gürcistan içinde kalma ihtimali yok


Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya ve Abhazya'nın yeniden Güricstan'ın "bir parçası olmayı" isteme şansının kalmadığını söyledi.
Medvedev, Rusya'nın ünlü tatil beldesi Soçi'de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Rus barış Gücü askerlerinin Güney Osetya ve Abhazya halkının "isteklerini" güvence altına alacağını belirtti.

Bölgedeki Rus barış gücü askerlerine ve Rus vatandaşlarına yönelik saldırı olması halinde Rusya'nın aynı karşılığı vereceği uyarısında bulunan Medvedev, "Eğer birileri vatandaşlarımıza, barış gücü askerlerimize saldırmaya devam ederse elbette daha önce verdiğimiz karşılığın aynısını vereceğiz. Bu konuda bir kuşku olmamalı" diye konuştu.

Medvedev, bir soru üzerine, ABD ve Polonya arasındaki füze kalkanı anlaşmasının Rusya'ya karşı olduğunu belirterek, "Bu karar, (ABD-Polonya anlaşması) daha önce söylediklerimizin haklılığını çok net şekilde gösteriyor. Gönderilecek yeni füze kalkanı gücünün hedefi Rusya Federasyonu" dedi.

Merkel de yaptığı açıklamada, Rusya'nın Gürcistan'daki eylemlerinden bazılarının "orantısız" olduğunu ve Rus askerlerinin orada bulunmasının "mantıklı" olmadığını belirtti.

Bundan sonra ne olacağı yolundaki bir soru üzerine Merkel, "Çözüm için hareket noktası Gürcistan'ın toprak bütünlüğü olmalı" dedi.

BUSH: "SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNE DÖNMEK İSTEMİYORUZ"

ABD Başkanı George W. Bush, Rusya ile Soğuk Savaş dönemine dönmek istemediklerini söyledi. ABD Başkanı Bush, Teksas'a hareket etmeden önce Beyaz Saray'da açıklama yaptı. Gürcistan'a desteğini yineleyen Bush, Rusya'nın Kafkas ülkesine asker göndererek uluslararası alandaki duruşunu yaraladığını söyledi. Rusya ile iyi ilişkilere sahip olmak istediklerini belirten Bush, Soğuk Savaş dönemine dönmek istemediklerini vurguladı. Amerikalı lider, "Kavgalı bir ilişki iki ülkenin de çıkarına değil." diye konuştu.

Bununla birlikte Bush, Rusya'nın özgür dünya ile ilişkilerini ve güvenirliliğini kaybettiğini vurguladı. Amerikalı lider, "21. yüzyılın dış politikasında kabadayılık ve korkutma kabul edilemez." şeklinde konuştu.

Başkan Bush, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e giden Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'dan ziyaretine ilişkin brifing alacağını da sözlerine ekledi.
Kaynak:
Bu haber toplam 938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri