Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Toptan Grup Başkanvekilleriyle Görüşecek

12 Haziran 2008 / 10:16
Köksal Toptan, Meclis'te temsil edilen siyasi partilerin grup başkanvekilleri ve Meclis başkanvekillerini toplantıya çağırdı.
Pazar günü liderleri bir masa etrafında toplayacağını açıklayan TBMM Başkanı Köksal Toptan yöntem değiştirdi. Köksal Toptan bugün grup başkanvekilleri ve meclis başkan vekilleriyle biraraya gelecek.

Resmi gündem genel kurul çalışmaları ama Toptan'ın siyasi parti liderleriyle yapacağı zirve öncesinde nabız tutması bekleniyor.

Toptan'ın amacı Anayasa Mahkemesi'nin türban kararının ardından, Meclis'te temsil edilen siyasi parti liderlerini bir masa etrafında toplayarak gerilimi düşürmek.

Krizle ilgili Meclis Başkanı'nın devreye girmesini isteyen AKP bu toplantıdan "Meclisin yasama yetkisi elinden alınamaz" vurgusuyla bir deklarasyon yayımlanmasını planladı.

Ama muhalefet liderleri Toptan'dan resmi daveti almadan toplantıya ilişkin görüşlerini açıkladılar.

İşte bu açıklamalar yüzünden Köksal Toptan yöntem değiştirdi. Toptan liderlerden önce siyasi partilerin grup başkanvekilleriyle görüşecek.

Bugün sabah 10.45'de başlayacak toplantıya meclis başkanvekilleri de davetli. Toplantının resmi gündemi genel kurul çalışmaları. Ancak Meclis Başkanı'nın Anayasa Mahkemesi'nin türban kararından sonra siyasi parti liderlerine yaptığı çağrıya ilişkin nabız tutması bekleniyor.

Toptan'ın liderlere davet yapıp yapmayacağını da bu öngörüşme belirleyecek.

Köksal Toptan, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararının ardından basın toplantı düzenlemiş ve iki kamaralı bir yasama sistemi önererek senatonun tartışılması gerektiğini söylemişti.

Meclis Başkanı siyasi parti liderlerini gerilimin düşürülmesi için bir araya getirebileceğini de açıklamıştı.
Kaynak:
Bu haber toplam 834 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri