Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Toptan'dan anayasa reformu için sinyal

18 Aralık 2008 / 17:30
TBMM Başkanı Köksal Toptan, anayasa reformu için meclisteki tarafları mart ayındaki yerel seçimlerden sonra toplantıya çağıracağını söyledi.

Reuters haber ajansıyla mülakat yapan Toptan, iktidardaki AK Partiye açılan kapatma davasının tekrarlanmasını önlemek amacıyla, anayasa reformuyla ilgili görüşmeler yapmak üzere meclisteki tarafları gelecek yıl toplantıya çağıracağını belirtti.

Toptan, bazı yapı ve kurumları ortadan kaldırmak, siyasi ve adli sistemi fonksiyonel hale getirmek için anayasa reformunun Türkiye için bir şans olduğunu ifade etti.

Toplumun büyük bölümünün anayasada değişiklik yapılmasını görmek istediğinin açık olduğunu söyleyen Toptan, bunun yanında anayasa değişikliği için tüm siyasi partilerinin uzlaşmasına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Toptan, 1982 anayasasının askeri rejim tarafından yazılması nedeniyle, anayasada reformunun psikolojik açıdan da önemli olduğunu kaydetti.

TBMM Başkanı Toptan, mart ayında yapılacak yerel seçimlerden sonra hükümet ve muhalefeti anayasa reformu konusunda bir uzlaşı aramaları için toplantıya davet edeceğini ifade etti.

Mülakatta DTP'lilerden terör örgütü PKK'nın şiddet eylemlerini açıkça kınamalarını da isteyen Toptan, DTP'nin mecliste faaliyet göstermesini önemli bulduğunu, DTP'lilerin sorunlarının parlamentoda dile getirilmesinin Türkiye için büyük şans olduğunu, ancak DTP'nin demokrasiyle terör örgütleri arasında açık bir çizgi koyması gerektiğini kaydetti.

Mülakatında Türkiye-AB ilişkilerini de değinen Toptan, Türkiye'nin, AB'ye katılımla ilgili olarak uzun süredir ertelenen reformları hızlandıracağını belirterek, AB'ye katılımın Türkiye için modernleşme ve Batılılaşmanın zirvesi olduğunu kaydetti.


AA

Kaynak:
Bu haber toplam 896 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri