Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Toz Pekmez Üretildi!

03 Aralık 2008 / 17:40
Ege Üniversitesi'nde Dünyada İlk Defa Toz Pekmez Elde Edildi.
Ege Üniversitesi'nde dünyada ilk defa toz pekmez elde edildi.

Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Gıda Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Tavman ve ekibi, bilimsel çalışmalar sonucunda toz pekmez imal etmeyi başardı.

Yaklaşık bir yıl süren çalışmalarda keçiboynuzu ve andız pekmezi üzerinde incelemelerde bulunduklarını belirten Prof. Dr. Tavman, "Gıdaların ısı özelliklerinden faydalanarak, evlerimizde kullandığımız pekmezi toz haline getirdik. Vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin olan toz pekmez paketleme, depolama ve kullanım konusunda büyük kolaylıklar sağlamakta." dedi.

Normal sıvı pekmezin çoğunlukla doğrudan yendiğinin altını çizen Tavman, "Toz pekmez, diğer gıda ürünlerine katkı maddesi olarak da eklenebilir. Eklendiği ürüne vitamin ve mineral katar. Bu açıdan kullanım alanının oldukça geniş olduğunu söyleyebiliriz." şeklinde konuştu.

Pilot ölçekte elde ettikleri toz pekmezin üreticiler tarafından da heyecanla karşılandığını belirten Şebnem Tavman, "Toz pekmez, sıvı olandan çok daha lezzetli, kullanım açısından son derece basit ve besin değeri de oldukça yüksek." diye konuştu.

(CİHAN)
Bu haber toplam 924 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri