Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'tr' uzantılı adresleri artık BTK verecek

20.03.2009 15:17
Halen ODTÜ'de yürütülen ''.tr'' uzantılı internet adresleri, yakında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yakında tarafından verilecek
BTK'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ulaştırma Bakanlığı, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu'nun verdiği yetkiye dayanarak , ''İnternet Alan Adları'' tahsisine ilişkin iş ve işlemlerin yürütülmesi görevini BTK'ya verdi.

Bu çerçevede, BTK tarafından ''.tr'' uzantılı internet alan adları ile ilgili düzenleyici çerçeve oluşturulacak. Kurum, söz konusu ''düzenleyici çerçeveyi, genel yaklaşımı doğrultusunda ilgili tüm paydaşların etkin katılım ve desteğini sağlayarak, onların birikimlerinden yararlanarak, işbirliği içinde hazırlamayı'' planlıyor.

Bu amaçla İnternet Alan Adları Ulusal Koordinasyon Kurulu (''.tr UKK'') oluşturuldu ve kurulun ilk toplantısı BTK'da yapıldı.

Kamu kurum ve kuruluşlarından, özel sektörden, sivil toplum kuruluşlarından ve akademisyen temsilcilerin katıldığı toplantıda, katılımcılara alan adları ve yönetimi ile ''.tr UKK'' bünyesinde kurulması düşünülen ''Yapı ve İşleyiş Kuralları'', ''Haklar, Yükümlülükler ve İlişkiler'' ile ''Uyuşmazlık Çözüm Mekanizmaları'' çalışma grupları hakkında bilgi verildi, onların görüş ve önerileri alındı.

Çalışma gruplarının raporları doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapılacak. Daha sonra da ''.tr'' uzantılı alan adresleri BTK tarafından verilmeye başlanacak.

Kaynak: Ajanslar
Bu haber toplam 926 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri