Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarbzonun Kararına Saygılıyız

25.04.2009 23:13
Trabzon'u ziyaret eden Baykal, seçimi kaybetmesinin küslük yaratmadığı mesajını da verdi
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin 29 Mart seçimlerinde belediye başkanlığını AKP'ye kaptırdığı Trabzon'da, "Trabzonlunun kararı başımızla beraber. Her zaman Trabzon halkıyla diz dizeyiz" diyerek, kente küskün olmadığını vurguladı.

KAZANMAKTA VAR KAYBETMEKTE

Partisinin Trabzon İl Başkanlığını ziyaret eden Baykal, burada partililere bir konuşma yaptı. Baykal, "Trabzon'u niye ziyaret ediyorsunuz diye düşünebilirsiniz. Siyasette seçim kazanmak da var kaybetmek de var. Önemli olan kaybettikten sonra halkın gönlünde yer tutmakta olduğunu bilmek. Seçim sonucu ne olursa olsun halkın arasında alnı açık dürüst siyasetçiler olarak dolaşabilmek önemli aldatmamış siyasetçiler olarak onurla dolaşabilmek önemli. Seçimi kaybettik diye mahcubiyet ve eziklik duymamız için bir neden yok. Siyaset bir maratondur. Bunun kazanması var, kaybetmesi var. Eğer kendimize güveniyorsak, halkı aldatmadığımızı, halka saygı duyduğumuzu, belediyenin kaynaklarını kendi ve yakınlarımız için kullanmadığımızı düşünüyorsak, kaybettikten sonra da bilin ki; halkın gönlünde daha sağlam yeriniz olur. Trabzon'da bu sınavı veriyoruz. Milletimiz sağ olsun. Trabzonlunun kararı başımızla beraber. Trabzonluyla yine diz dizeyiz" dedi.

SEÇİM BİTMİŞE BENZEMİYOR

Seçimlerle ilgili değerlendirmelerde de bulunan CHP lideri, şunları söyledi: "Geride bıraktığımız seçimde ortaya çıkan tablo milletin siyasi ilgisini daha da yüksek bir noktaya çekti. Seçim bitti ama siyasete sahip çıkma, siyasetle ilgilenme, siyasi bekleyişleri yüksek tutma konusunda önemli ve yeni bir tablo ortaya çıktı. Belediyeyi ziyaret edeceğiz derken miting gibi toplantılar yaptık. Öyle anlaşılıyor ki bu seçim pek bitmişe benzemiyor. Bu iş devam edecek. Giderek yükselecek. Kazanıp kaybettiklerimizle bu seçimde daha da zenginleştik aslında. Milletin gönlünde yerimiz pekişti, kadrolarımız daha iyi tanındı. ?CHP'de ne cevherler varmış' duygusu yaygınlaştı."

İŞSİZLİĞİ EN YÜKSEK ÜLKEYİZ

Türkiye'nin son krizde dünyada küçülmesi en hızlı olan bir ülke olduğunu da vurgulayan Baykal, "Önce reddediyorlardı, seçimden sonra 3 bakan çıktı, ?3.6 küçülüyoruz' dedi. Biz tedbir alın diyorduk, bize kulak asmadılar. İşsizliği en yüksek olan ülke haline geldik. IMF de iki gün önce dedi ki; ?3.6 falan değil 5.1 küçülüyorsunuz'. Daha da fazla mıdır bunları göreceğiz. Ekonomik gidişatın parlak olmadığı CHP'nin çalışmalarıyla ortaya çıktı" dedi.

DENİZ FENERİ'NDE YAYIN YASAK!

Hükümetin yolsuzlukla mücadelesinin de ciddi olmadığını savunan CHP lideri, sözlerini şöyle sürdürdü: "Deniz Feneri'ni anlattık tüm Türkiye'de. Hükümet bu konuyu anlamak istemiyor. Deniz Feneri Almanya'da açılıp sonuçlanmış dava. Bunu Türkiye'ye taşımak istiyoruz çünkü suçlular Türk. Almanlar ?Elebaşları Türkiye'de' diyor. Seçimden bu yana dosyayla ilgili hiçbir ciddi adım atılmadı. Dosyayı tercüme etmeye çalışıyoruz diyorlar. Dosya geleli haftalar oldu, bir ay geçti. Ama hala dosya tercüme edilmedi. Ergenekon davasıyla ilgili gazeteler her gün çarşaf çarşaf yayın yapıyorlar, bunlara yasak yok. Ama Deniz Feneri'yle ilgili yayına yasak var. Adalet bu mu? Niye üzerine gitmek istemiyorsun Deniz Feneri'nin? Bunun arkasındaki isimler yakınların mı? Ondan mı rahatsız oluyorsun? Dış politikada birbiri ardına nice yanlış adımlar atıldı. Rasmussen olayı ortada. Türkiye diplomasi tarihinde nadir görülen büyük bir skandalın içine girmiş oldu. İkinci bir diplomasi olayıyla karşı karşıyayız. Ermenistan ? Azerbaycan ? Türkiye arasında yaşananlar ortada. Ben niye kapatmışım Ermeni sınırını? Karabağ'ı işgal etmişler. Şimdi sınırı açın diyorlar. Şimdi sınırı ben açarsam işgal meşru olur. ?Türkiye işgali hazmetti' olur. Bunlar yanlış. Azerbaycan'a karşı yanlış... Obama ne söyledi; Ermenice bir şey söyledi. 1915'te yaşanan olaylar konusunda Ermeniler ne söylediyse aynı sözü Ermenice olarak o söyledi. 1915'te çok Müslüman da öldü. Çok fazla da Ermeni öldü. Doğru ortada acı var ama bunun iki tarafı var. Azerbaycan' ı küstürdük sonuçta. Niye gitmiyorsun Azerbaycan'a? Arap ülkelerine gösterdiğin ilgiyi niye Azerbaycan'dan esirgiyorsun? Niye onlara güven vermiyorsun, sahip çıkmıyorsun? Azerbaycan'ın sırtından oyun çevirmek bize yakışır mı?"

Baykal daha sonra Trabzon'dan Ankara'ya hareket etti.
Bu haber toplam 976 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri