Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Trafik güvenliğinde yeni açılımlar

17.03.2009 19:58
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 2008 yılı başından bu yana Türkiye genelinde uygulanan "Trafik Güvenliği'nde Yeni Açılımlar ve Çözüm Önerileri Projesi" kapsamında İzmir'de bir ilke imza atıldı.
İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından resmi araçların çoğu trafik uyarılarını içeren fotoğraf ve yazılarla giydirildi.

Trafikten Sorumlu İzmir Emniyet Müdür Yardımcısı Şemi Albat, proje kapsamında yapılan uygulamalarda, "İzmir'de emniyet kemeri takma oranı yüzde 84'e ulaştı. Kaza ve kazalarda meydana gelen ölüm oranlarında yüzde 25'lik düşüş sağlandı" dedi.

İlk kez İzmir'de gerçekleştirilen uygulamayla, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nün 16 resmi aracının kaplandığını anlatan İzmir Emniyet Müdür Yardımcısı Şemi Albat, bu uygulamanın tüm Türkiye'ye yayılacağını söyledi.

Projenin, trafik konusunda toplumsal duyarlılığı artırmak amacıyla ortaya konulduğunu anlatan Albat, projenin, teknik alt yapı, denetim, eğitim ve acil yardım periyotlarını içerdiğini ifade ederek şöyle konuştu: "2008 yılı Ocak ayında uygulamaya başlanan proje kapsamında, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri kendi üzerine düşen denetim görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştı. 2008 değerlendirmelerine göre, geçen yıl projede en başarılı il İzmir oldu."

Alkol, sürat, emniyet kemeri gibi başlıca kurallarla ilgili uygulanan denetimlerin son derece etkili sonuçlarının ortaya çıktığını belirten Albat, sözlerine şöyle devam etti: "İzmir'de emniyet kemeri kullanımı yüzde 84'e ulaştı. Denetimlerin yoğunlaştığı 2008 yılında, geçen yıllara oranla ölümlü kazalarda yüzde 25, yaralamalı kazalarda yüzde 10, maddi hasarlı kazalarda yüzde 7 azalma gözlendi. Alkollü araç kullanımı ve hız limiti aşılma oranlarında da düşüş yaşandı.''

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü bünyesindeki 16 resmi aracı, "İzmirli kontrol sende" sloganı ve çeşitli uyarılarla ''araç giydirme'' denilen sistemle kaplanırken, şehir içerisinde sürekli dolaşan araçlardaki kaplamalarda trafik kazalarında önemli yer teşkil eten trafik kurallarına dikkat çekildi. 40 ticari otomobil, 40 minibüs ve 40 kargo kamyonetin daha proje kapsamında ''araç giydirme'' sistemiyle kaplanacağı öğrenildi.

İnciraltı'nda tanıtılarak trafiğe çıkan giydirilmiş araçlar tanıtımın ardından konvoy oluşturarak şehir merkezinde tur attı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1316 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri