Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Edirne Halkına Anonslarla Uyarı

17.02.2010 07:39
Meriç Nehri ve Ergene Nehri'nin debisinin giderek artması üzerine İpsala ilçe merkezi ve beldelerde yaşayan halk anonslarla uyarılmaya başlandı.

Alınan bilgiye göre, Meriç Nehri, Uzunköprü ilçesinde yatağından taşarak tarım alanlarına yayıldı. İlçeden geçen Ergene Nehri'nin debisi de artmaya başladı. Bunun üzerine İpsala İlçe Kriz Merkezi tarafından kent merkezi, Yeni Karpuzlu ve Paşaköy beldelerindeki vatandaşlar, belediyelerden yapılan anonslarla sel tehlikesine karşı uyarılıyor. Nehir çevresindeki köylülerden ise hayvanlarını bırakmamaları ve nehir yatağına yakın bölgelerdeki hayvanlarının başka bölgelere götürülmesi istendi.

Bu arada, İpsala Ovası'ndaki çeltik üreticileri de kendilerine ait elektrik trafolarını selden zarar görmemesi için sökerek kayıklarla başka bölgelere taşımaya başladı.

İpsala Ovası'nda yaklaşık 200 bin dekar alanda çeltik ekimi yapılırken, yüzlerce çeltik binası ve elektrik trafosu bulunuyor.

Öte yandan, Ergene Nehri'ndeki su taşkınını azaltmak amacıyla DSİ ekipleri Sarıcaali köyü mevkisinde kanal açtı. Kanaldan tarım alanlarına yayılan sular belediyenin Koşuyeri mevkindeki köpek barınağını olumsuz etkiledi. Barınaktaki 30 köpek bölgede mahsur kaldı.

Bu haber toplam 1206 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri