Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TRT Çocuk'ta cips yasağı

16 Kasım 2008 / 18:52
TRT Çocuk Kanalı için ilginç bir uygulama başlatıldı.
TRT, 1 Kasım’da yayın hayatına ‘merhaba’ diyen TRT Çocuk Kanalı için ilginç bir uygulama başlattı.

Çocukların şişmanlamaması için Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilköğretim okullarındaki yöntemin bir benzerini izleyen TRT, çocukları obeziteye karşı korumak için kola ve cips gibi yiyecek ve içeceklerin reklamına yasak getirdi.

İki haftalık yayın hayatına rağmen izlenme oranları bakımından kulvarındaki diğer kanalların önüne geçen TRT Çocuk ile ilgili TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin talimat verdi. Genel Müdür Şahin, kanal yöneticilerine “Rakam ne kadar yüksek olursa olsun kola gibi gazlı içecekler ile cips gibi çocukların sağlığına zarar veren yiyeceklerin reklamını almayın” uyarısında bulundu.

Şahin’in talimatı doğrultusunda kanal yöneticileri obeziteye neden olan, çocuk sağlığı açısından sıkıntı yaratan besinlerin reklamlarını kanalda yayınlamayacaklar.Milli Eğitim Bakanlığı da geçen sene bir genelge yayınlamıştı. 18 milyon öğrenciyi ilgilendiren genelgede Bakanlık, kantinlerde kola gibi gazlı içecekler yerine meyve suyu, ayran, süt, yoğurt, taze sıkılmış meyve suyu satılmasını, şişmanlığa neden olan cips gibi yüksek enerjili gıdalar yerine de meyve satışı yapılmasını istemişti.

Volkan YANARDAĞ / Akşam
Kaynak:
Bu haber toplam 8806 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri