Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Darbe hangi TV kanalından başlayacaktı?

03.03.2010 11:53
Eskiden olsa TRT 1'e çık, "ordu yönetime el koymuştur" de, bir de Hasan Mutlucan kahramanlık türküleri söylesin. Peki ya şimdi hangi kanal?

Askeri bilirkişinin ‘Balyoz’ değerlendirmesi: Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın emrine muhalif olarak hazırlanmış. Eylemi başlatma vasıtası olarak “Radyo” ve “Kral TV mesaj bant sistemi”nin kullanılması planlanmıştır

Taraf gazetesinin haberiyle Türkiye gündemine oturan “Balyoz Planı”na ilişkin olarak 1. Ordu Komutanlığı Askeri Savcısı Hâkim Albay Bülent Münger’in talimatı doğrultusunda Kurmay Binbaşı Ahmet Erdoğan tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda “Balyoz Planı”na ilişkin çarpıcı bilgilere yer verildi.

“İncelenen 3 DVD ve 1 CD’deki dokümanların gerçek olduğu’ varsayımına dayanılarak hazırlandığı” belirtilen 32 sayfalık raporun başlangıcında, senaryo ve jenerik senaryonun tanımı yapıldı. Ardından 1. Ordu Komutanlığı’nın 05-07 Mart 2003 tarihinde yaptığı 26’sı general 147 subayın katıldığı plan semineri hakkında genel bilgiler verildi. Rapora göre süreç şöyle işledi:

İÇ TEHDİDE YÖNELİK TEDBİRLER

Seminerde asıl görüşülecek olan Egemen Harekât Planı, 1. Ordu Komutanlığı tarafından Yunanistan’a karşı Trakya bölgesinde düzenlenecek bir harekâtta kullanılmak üzere hazırlandı. Ancak 1. Ordu Plan Semineri’nde Egemen Harekât Planı’nın iç tehdite yönelik olarak güncellenmesi gerektiği değerlendirmesi yapıldı.
Bunun üzerine plan semineri, “öncelikle iç tehdide yönelik tedbirler alınmadan dış tehdite yönelik başarı kazanılamayacağı” ana fikri üzerine bina edildi.

KOMUTAN EMRETTİ

Bu çerçevede 1. Ordu Komutanlığı tarafından “Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo” (OEYTS) hazırlandı. Bu senaryo, gerçek yer, zaman ve kişi kullanarak ve somut verilere dayanarak yapıldı. 1. Ordu Komutanı, ast birliklerin OEYTS’ye dayanarak hazırladığı alternatif planlarda muhakkak somut veriler kullanmasını emretti.


12 Aralık 2002 tarihinde OEYTS’nin plan tatkikatlarında kullanılacağı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na (KKK) bildirildi. Ancak KKK, OEYTS’nin plan seminerinde kullanılmamasını, belirlenecek bir tarihte yapılacak başka bir plan çalışmasında kullanılmasını emretti. Buna rağmen OEYTS’nin plan seminerinde kullanılacağı KKK’dan gizlendi, KKK’nın emrine muhalif olarak hazırlanan bu uygulama 05-07 Mart tarihlerinde icra edildi. Seminer sonrasında da seminerli ilgili bilgilerin ve takdimlerin MEBS Başkanlığı tarafından bilgisayarlardan silinmesi emredildi.

SİYASİLERİN FOTOĞRAFLARI KULLANILDI

Alternatif Harekât Planı’nın görüşülmesi sırasında yapılan takdimlerde, düşman durumunun arzı esnasında bazı siyasetçilerin fotoğrafı kullanıldı ve seminer ses kayıtlarında da silahlı kuvvetlerin yetki alanı dışına çıkan konuşmalara rastlandı. “Alternatif Harekât Planı’nın ‘Balyoz Güvenlik Harekât Planı’nın sınırlı detayı içerecek şekilde dolaylı olarak denenmesi için kullanılmış olabileceği” tespiti yapıldı.

"BALYOZ SIKIYÖNETİM KOMUTANLIĞI"

Askeri bilirkişi, Balyoz Güvenlik Harekâtı Planı’nı inceledikten sonra da şu tespitleri yaptı:

2003 yılında icra edilen plan seminerinden önce 2002 yılının Aralık ayında sınırlı sayıda birlik ve personelin bilgisi dahilinde Balyoz Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından “Balyoz Güvenlik Harekât Planı” adında ayrı bir plan hazırlandı.

Balyoz Güvenlik Harekât Planı’na gerekçe olarak da, “28 Şubat sürecinde kazanımlardan istifade edilememesi ve 2002 seçimlerinde AKP’nin tek parti olarak iktidara gelmesiyle beraber ülkede hızlı bir zemin kayması yaşanması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin laiklik karşıtı ve irticaı unsunların etkisine girmeye başladığı ve bu nedenle Balyoz Komutanlığı’nın İç Hizmet Kanunu’nun kendisine verdiği Türkiye Cumhuriyeti’ni kollama ve koruma görevi” gösterildi.

EYLEM MESAJI KRAL TV'DEN

Plana göre harekât İstanbul’dan sevk ve idare edilecek. Daha önce belirlenen cansız posta kutuları kullanılmaya devam edilecek, eylem grupları tarafından daha önce belirlenmiş gizli haberleşme usullerin kullanılacak, eylemi başlatmada esas muhabere vasıtası olarak radyo, yedek muhabere vasıtası olarak da Kral TV mesaj bant sistemi kullanılacaktı.

İnceleme bölümünün sonunda ‘Darbe için elverişli koşullar oluşturmak maksadıyla’ Çarşaf, Sakal, Oraj ve Suga harekât planları hazırlandı. Ancak anılan bu planlar 1. Ordu Komutanlığı Plan Semineri’nde yer almadı.

 

Bu haber toplam 1180 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri