Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Türkiye'nin Ekranı' dünya TV'si oluyor

06.01.2010 18:52
TRT'de son iki yılda büyük gelişmeler kaydetti. Genel Müdür İbrahim Şahin'in göreve gelmesinden sonra 2 yıl içerisinde 11 televizyon, 15 radyoya ulaştı. İki yeni kanal ise TRT Arap'ın yayına girmesini bekliyor.

 

Bugünün TRT’si “dünün TRT’sinden” çok farklı. Bugünün TRT’si yeni kanallar açarak Türk medyasındaki tekelleşmenin, güvensizliğin, acımasız reyting savaşnın en büyük katalizörü olma çabasında. Ülke içinde ulusal medya kuruluşlarıyla rekabet etmeyen bilakis bu medya kuruluşlarına öncülük yapan TRT’nin vizyonu bellidir: Uluslar arası bir medya kuruluşu olmak.

Türkiye’nin sesini, Türkiye’nin gücünü, Türkiye’nin güzelliklerini anlatmayı, TRT en önemli misyon  olarak belirlemiş durumda.

İKİ YIL ÖNCEKİ PERSONEL SAYISIYLA 11 KANAL 15 RADYOYA ULAŞTI

TRT uluslar arası bir medya kuruluşu olmak için teknik alt yapısını yeniliyor; idari değişikliklerle bünyesindeki hantallığı atıyor ve daha önemlisi TRT tüm bu işleri yaparken iki önceki personel sayısı geçmiyor… Yani "kadrolaşıyor" diye TRT yönetimine dil uzatanlar iki yıl önceki personel sayımızla 11 televizyon kanalı 15 radyo 3 dergi işletildiğini görmezden geliyorlar.  TRT ‘de geçmiş yıllarda sadece 2 kanal birkaç radyo için 8 binin üstünde insan çalıştırıldığına bakmıyorlar.

Orta Asya ve Balkanlar Türk Dünyası’nın kucaklayan TRT AVAZ 6 farklı Türk dilinde yayın yapıyor ve Türk dünyasını kültürel birleşmesini sağlıyor.

TRT TÜRK, dünyaya Türkçe haber veriyor; Türkiye’deki yaşananları en ince ayrıntısıyla doğru biçimde dünyaya duyuruyor. Bu kanalımızın değişik versiyonu İngilizce olarak önümüzdeki dönemlerde hazırlanacak ve sadece Türklere değil bütün dünyaya anlatmış olacak.

TRT 6 (ŞEŞ) ise Türkiye’de demokrasinin ve kardeşliğin önemli bir sembolü olurken özellikle Türkiye’ye sınır ülkelerde en çok izlenen kanal konumuna yükseldi. Türkiye’nin hassas konulardaki tezleri ve kültürü bu kanal sayesinde komşu ülkelere yayılıyor.

TRT’nin önümüzdeki ay açacağı Arapça kanal ise Arap Dünyasına Türkiye’yi tanıtacak; Arap dünyasıyla kültürel ve ekonomik ilişkilerimiz artacak siyasi olarak da, bu kanal bir çok mekanizmayı harekete geçirecek.

TRT Turizm ve Belgesel kanalı ise Türkiye’ye turistlere 5 farklı dilde ülkemizi anlatıyor; belgesellerle gençlerimizin ufkunu açıyor ve turizm sektörümüze can damarı oluyor.

TRT Müzik kanalı ise yerli müziğimizi geliştiren TSM ve Türk Halk Müziğimiz için çığır açan yayınlar yapıyor.

TRT Çocuk kanalını açarak, milli varlığımızı tehdit eden yayınlara bir nebze olsun dur dedik ve çocuklarımızı emin yayınlarla büyütme çabasında.

TRT son dönemde 6 yeni radyo kanalı açtı ve bu radyoların ikisi sadece türkü ve TSM yayını yapıyor.

Yine tam 32 farklı dilde radyo yayını internet yayını gerçekleştiriliyor.

Halen bünyesindeki 10 farklı televizyon kanalı, 15 radyosu 3 dergisi ile Türkiye’nin en büyük medya gruplarından olan TRT 31 Ocak günü yepyeni bir kanal daha açıyor: TRT HABER

TRT’nin 11. kanalı olacak olan TRT HABER, TRT’nin güvenilir habercilik anlayışını daha geniş kitlelere duyurmak; medya dünyasında örnek haber programlarıyla yeni bir çığır açmak için geliyor…

BUNLAR ŞAHİN'İN BAŞKANLIĞI DÖNEMİNDE 2 YILDA OLDU

Bu projeler, İbrahim Şahin döneminde sadece 2 yıl içinde gerçekleştirildi. Reyting listlerine giremeyen ve 200 kişiden sadece bir kişinin izlediği TRT, bu kısa sürede ülkenin en çok konuşulan, ilgi duyulan kamu kurumu oldu. Dahası, TRT’nin Türkiye’nin yurtdışındaki bir kültür elçisi olduğunu artık herkes kabul etmiş durumda.

TRT’nin bazı spikerlerini değiştirdiği için eleştiriye uğramamış oldukça manidar. Çünkü hayat hızlı akıyor ve TRT bu akış içinde kendi vizyonu doğrultusunda ilerliyor. Geçmiş yıllarda olduğu gibi “o spiker benim, şu spiker senin değil”; anketlerle, izlenirlik ölçüleriyle ve çağın getirdiği yenililerle kurum kadar kurum çalışanlarının da yeni bir vizyona bürünmesi doğal bir sonuçtur.

TRT 1'in ana haberleri de bu gelişmelerden ve izleme oranını yükseltmekten payını aldı. Yeni ekran yüzü Anda Ayva'nın sunduğu haberlerle izlenme oranını yüzde 50 artırdı.

Haber 7

Bu haber toplam 2268 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri